Ολυμπιακός

Όταν ο Ντέιβιντ Μπλατ έλεγε πόσο έλειψε στον Ολυμπιακό ο Αξέλ Τουπάν, μάλλον είχε στο μυαλό του το έργο που είδαμε το βράδυ της Πέμπτης (13/12) στο ΣΕΦ! Mε κορυφαίο τον Γάλλο ο Ολυμπιακός νίκησε την Εφές με 88-81 κι έδωσε άλλο χρώμα στη μάχη της τετράδας στη Euroleague!

Ο Τουπάν πέτυχε τους πρώτους 9 πόντους του στα πρώτα 3:59 συμμετοχής του δείχνοντας ότι είναι σε μέρα για να τον εμπιστευτεί ο Ολυμπιακός! Κι όταν ήρθαν τα ζόρια στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τουπάν έβαλε τα μεγάλα σουτ για να βοηθήσει τον Ολυμπιακό να γυρίσει από το -7 (66-73) και να πάρει μια υπερπολύτιμη νίκη!

Ο Ολυμπιακός άρχισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον αγώνα αφού προηγήθηκε με 12-2 αναγκάζοντας τον Εργκίν Αταμάν να πάρει δραστικά μέτρα: Έπειτα από 3:38 αγώνα, άλλαξε όλη την πεντάδα για παραδειγματισμό επειδή οι παίκτες του μπήκαν νωχελικοί στο παρκέ του ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός παίζοντας πολύ καλά στο ποστ με τον Μιλουτίνοβ (8π. με 4/4) και τον Πρίντεζη (6π. με 3/3) προηγήθηκε με 25-12 στο δεκάλεπτο με 11/14 μέσα από τη ρακέτα κι ενώ η Εφές είχε 5/17 σουτ και 5 λάθη.

Ολυμπιακός

Ωστόσο η απόδοση του Ολυμπιακού δεν είχε συνέχεια και κυρίως αμυντικά. Ο Σέιν Λάρκιν με τον Βασίλιε Μίτσιτς σκόραραν τους 22 από τους 34 πόντους της τουρκικής ομάδας στη β’ περίοδο και κυρίως έμειναν στα μηδέν λάθη οδηγώντας την ομάδα τους σε καλές επιλογές που επέφΕραν πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Κι από τα 0/4 τρίποντα της πρώτης περιόδου, η ομάδα του Αταμάν πέτυχε 6/9 στη δεύτερη!

Πάλι καλά που ο Αξέλ Τουπάν ήταν εύστοχος πετυχαίνοντας και τους 9 πόντους του σε αυτό το διάστημα  και συνέβαλε ώστε να διατηρήσει τουλάχιστον η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ το προβάδισμα, έστω και οριακά με 48-46 στο ημίχρονο.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς συνέχισε τον… χαβά του -που λένε κι οι Τούρκοι- στην τρίτη περίοδο με τρίποντα κι από τα 10 μέτρα σε λήξη χρόνου, η Εφές προηγήθηκε με 51-50 πρώτη φορά κι έφυγε 61-55 με 3:40 για τη λήξη του δεκαλέπτου προκαλώντας προβληματισμό στον Ολυμπιακό. Μόνο ο Μιλουτίνοβ συνέχισε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι με συνέπεια και όταν ήλθαν δύο συνεχόμενα τρίποντα από ΛεΝτέι και Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 65-65.

Ολυμπιακός

Ο Σέρβος γκαρντ της Εφές έβαλε και πάλι τη σφραγίδα του με το 4ο τρίποντό του για το 68-65 με το οποίο προηγήθηκε η ομάδα του στο 30.

Ο Αξέλ Τουπάν όμως άφησε το καλύτερο για το τέλος. Οδήγησε τον Ολυμπιακό σε ένα σερί 8-0 με το οποίο προσπέρασε 74-73 με 6:50 για το φινάλε κι έβαλε και το καλάθι στο επόμενο προσπέρασμα με 81-79!

Ο Αταμάν άφησε έξω στα τελευταία λεπτά τον Λάρκιν (20π.) κι ενώ δεν είχε στη διάθεσή του τον Μπομπουά οπότε ξαφνικά μια ομάδα με τόσο επιθετικό ταλέντο τα περίμενε όλα από τον Μίτσιτς!

Από το τρομερό κάρφωμα του Σέρβου γκαρντ που έφτασε τους 24 πόντους (ρεκόρ καριέρας) για το 79-79, η Εφές δεν σκόραρε στα επόμενα λεπτά  παρά με μια βολή του Σιμόν κι άλλη μια του Άντερσον κι ο Στρέλνιεκς κέρδισε το φάουλ στα 18 δεύτερα για να σφραγίσει τη νίκη του Ολυμπιακού δίνοντάς του “αέρα” 5 πόντων (85-80) για να λήξει ο αγώνας με 86-81.