Μπράουν - Στίματς

Ένας καταπληκτικός Ερυθρός Αστέρας (11-17), με κορυφαίους τους Μπίλι Μπάρον (22π., 5ρ., 4ασ.), Κέβιν Πάντερ (22π.) και Βλάντιμιρ Στίματς (12π., 12ρ.), συνέτριψε με 92-76 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (19-9) στο Βελιγράδι, στη χειρότερη φετινή βραδιά της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου!

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα πήρε από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα, το οποίο όμως ήταν μονοψήφιο σε όλο το πρώτο ημίχρονο (έφτασε μέχρι το +9).

Το ξέσπασμα των γηπεδούχων ήρθε στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου οι Μπίλι Μπάρον, Κέβιν Πάντερ και Βλάντιμιρ Στίματς έκαναν ότι ήθελαν την άμυνα των Ισραηλινών και εκτόξευσαν τη διαφορά μέχρι το +23 (79-56) λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, στήνοντας πάρτι στην Stark Arena.

Μπίλι Μπάρον
Ο Μπίλι Μπάρον

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και οι Σέρβοι πανηγύρισαν μια -απρόσμενα είναι η αλήθεια- άνετη νίκη με το τελικό 92-76, το οποίο είναι… τιμητικό για τους Ισραηλινούς.

Ο κόουτς Σφαιρόπουλος έλεγε σε όλα τα τάιμ άουτ στους παίκτες του ότι “δεν παίζουμε άμυνα, δεν παίζουμε επίθεση, δεν έχουμε υπομονή, δεν έχουμε ψυχραιμία, δεν γυρίζουμε την μπάλα, δεν, δεν, δεν…“, κάτι που ίσχυε 100% και δεν είχε ξαναγίνει επί ημερών του, παρά τις πολλές και μακροχρόνιες απουσίες λόγω τραυματισμών (Μπλακ, Κάσπι, ΝτιΜπαρτολομέο, Γουόλτερς).

Γκιστ
Ο Τζέιμς Γκιστ

Με αυτή τη νίκη και κυρίως την εκπληκτική εμφάνιση, ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε ζωντανές τις όποιες ελπίδες έχει να κυνηγήσει την πρόκριση στα playoffs (απέχει δύο νίκες από την οκτάδα), ενώ η Μακάμπι ισοβαθμεί πλέον με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στη μάχη για την τέταρτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας.

Η Μακάμπι, επιθετικά, τα περίμενε όλα από τους Τάιλερ Ντόρσεϊ (19π.) και Σκότι Γουίλμπεκιν (11π.), ενώ η άμυνά της στα τρία πρώτα δεκάλεπτα ήταν τραγική…

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 49-43, 79-58, 92-76

Tα highlights της αναμέτρησης:

Το πρόγραμμα Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού μέχρι το φινάλε της Euroleague

Με 40άρα Λάρκιν που πέτυχε 10 τρίποντα, η Εφές 91-79 τον Ολυμπιακό (vids&pics)

Νίκη οκτάδας και με διαφορά για τη Χίμκι 82-68 τη Φενέρμπαχτσε (pics & vids)

“Βόμβα” Μίτσοβ και… έμφραγμα η Βαλένθια στο άδειο La Fonteta! (vid)

Ο Πασκουάλ χάλασε το πάρτι γενεθλίων του Σάρας, κι η Ζενίτ 76-75 στην παράταση! (vid)

Μια ανάσα από την Εφές η Ρεάλ Μαδρίτης, 87-78 τη Βιλερμπάν (vid)

“Παράδοση” Παναθηναϊκού στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας που νίκησε με 97-66 στο ΟΑΚΑ (gallery)