Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να πετυχει την τρίτη νίκη της στη διοργάνωση κόντρα στη Βιλερμπάν για την 3η αγωνιστική της EuroLeague με 84-61.

Η Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη με σκληρή άμυνα κόντρα στη γαλλική Βιλερμπάν, πέτυχε άνετα το 3-0. Στο 1-2 πλέον οι ηττημένοι.

Ο Κάρσεν Έντουαρντς (19π.) ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ ακολούθησαν οι Σκότι Γουίλμπεκιν (15π.) και Τζόναθαν Μότλεϊ (13π., 4ρ., 3κλ.). Εντυπωσιακός και ο Νικ Καλάθης με 11 πόντους (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 0/1 βολή), 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος.

Ο Γιουσουφά Φαλ (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ σε 17′) ξεχώρισε αλλά ήταν εξαιρετικά μόνος.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς τον έλεγχο σε ένα ανοιχτο παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη (25-19 στο 10′).

Ο Τι Τζέι Πάρκερ βασίστηκε στο Γιουσουφά Φαλ κάτω από το καλάθι ως πηγή σκοραρίσματος αλλά δεν ήταν αρκετός απέναντι στη δημιουργία των Τούρκων με τον Καλάθη σε ρόλο “μαέστρου” με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 42-36.

Καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο αμυντικά η Φενέρ, περιόρισε κατά πολύ τους φιλοξενούμενους, για να προηγηθεί για πρώτη φορά με +10 (48-38 στο 23′). Μότλεϊ και Γουίλμπεκιν βγήκαν μπροστά για το 65-46 στο 30ο λεπτό.

Η τελευταία περίοδος είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Κάρσεν Έντουαρντς να ξεχωρίζει από τους νικητές, οι οποίοι έφτασαν άνετα στο 3/3 στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 42-36, 65-46, 84-63.