Το ρεκόρ με τα περισσότερα τρίποντα στην Basket League, ισοφάρισε ο Παναθηναϊκός της Δευτέρα (27/01) στο ΟΑΚΑ, καθώς πέτυχε 21 εναντίον του ΠΑΟΚ, τον οποίο συνέτριψε με 117-79!

Ήταν ένα ρεσιτάλ από τα 6.75μ., που το είχαμε δει και στις 25 Νοεμβρίου, στον αγώνα με τον Ηρακλή (130-81) όταν ο Παναθηναϊκός είχε 21/34 τρίποντα, ποσοστό 61,8%!

Τη Δευτέρα, όμως, στο ΟΑΚΑ, στη 17η αγωνιστική της EKO Basket League με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο το βελτίωσαν καθώς είχαν 21/33, ποσοστό 63%!!!

Ο Ταϊρίς Ράις έκανε την αρχή (15 πόντοι με 5/6 τρίποντα), ο νεότερος παίκτης του Παναθηναϊκού, Καναδός Άντι Ράουτινς το συνέχισε τελειώνοντας το ματς με 7/8 τρίποντα και 21 πόντους σε 20:14 συμμετοχής!

Άλλα τρία τρίποντα (σε πέντε προσπάθειες) πρόσθεσε ο Κώστας Παπαδάκης κι ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά στα ύψη, σε μια καλή προθέρμανση για τη δύσκολη αποστολή που έχει στην Iσπανία την Παρασκευή, με αντίπαλο τη Βαλένθια για τη Euroleague!

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 54-42 στο ημίχρονο του ανταγωνιστικού για 15 λεπτά ΠΑΟΚ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε το γκάζι!

Πέτυχε 32 πόντους στην τρίτη περίοδο και 31 στην τελευταία, έναντι 11 και 26 του ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός είχε 8/11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και 13/22 στο δεύτερο!

Έξι παίκτες του είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τον Μήτογλου να τελειώνει με 17.

Double double έκανε ο Ντεσόν Τόμας με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ άλλοι τρεις παίκτες των γηπεδούχων είχαν από 8 έως 9 πόντους!

allstarbasket.grΟ ΠΑΟΚ άρχισε να χάνει την επαφή  στο 18:30 όταν βρέθηκε στο -18, 52-34, όμως πρόλαβε να μειώσει στο ημίχρονο στους 12, 54-42.

Μόνο ο Άνταμ Σμιθ, στάθηκε επιθετικά, στο ύψος των περιστάσεων με 25 πόντους από 6/10 τρίποντα και 15 πέτυχε ο Σάνον Σόρτερ.

Οι δύο νέοι παίκτες προσπάθησαν να μπουν στο πνεύμα της ομάδας τους, αλλά ο ΠΑΟΚ υστερούσε αμυντικά.

Ο ΤζαΚόρεϊ Γουίλιαμς πέτυχε 10 πόντους με 5/12 και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Εμ Τζέι Ρετ έμεινε στους 2 με 2/2 βολές, καμία άλλη προσπάθεια και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 54-42, 86-53, 117-79