Η Αρμάνι Μιλάνο γύρισε από το -20 και με τρομερή τέταρτη περίοδο νίκησε την Μπάγερν Μονάχου με 79-78 στην Ιταλία!

Προερχόμενη από τρεις σερί ήττες, η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όταν στο 24:00 βρέθηκε να χάνει με 40-60 από την εκπληκτική Μπάγερν Μονάχου!

Όμως στην τελευταία περίοδο οι περιφερειακοί της έκαναν το θαύμα της, προσπέρασε για πρώτη φορά στον αγώνα με 76-75 στα 30 δεύτερα για το τέλος και πήρε τη νίκη με 3/4 βολές του Νεμάνια Νέντοβιτς στο τέλος!

Ήταν περίεργο διότι ο προπονητής της Μπάγερν Μονάχου, Όλιβερ Κόστιτς, ζήτησε φάουλ στις δύο τελευταίες επιθέσεις της Αρμάνι Μιλάνο, με το σκορ ισόπαλο. Πρώτα στο 76-76 και μετά στο 78-78.

Το τελευταίο σκόπιμο φάουλ έγινε στα 6 δεύτερα στον Νέντοβιτς. Έκανε με την πρώτη το 79-78, έχασε τη δεύτερη αλλά το ριμπάουντ κατέληξε πάλι στα δικά του χέρια!

Η Αρμάνι πανηγύρισε μια ανέλπιστη νίκη σαν να… πήρε τη Euroleague, φτάνοντας στο 11-11, κι άφησε την Μπάγερν, στο 7-15.

Ο Βλάντιμιρ Μίτσοβ πέτυχε 11 από τους 16 πόντους του στην τελευταία περίοδο, Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ είχε 4 από τους 9 στο ίδιο διάστημα, ενώ κι ο Μάικλ Ρολ πέτυχε 6 από τους 9 πόντους του στο 26-12 της Δ’ περιόδου!

Ο Νέντοβιτς τελείωσε με 13.

Η Μπάγερν με μόλις μια εκτός έδρας νίκη στη Euroleague, είχε κορυφαίο τον Ντανίλο Μπαρτέλ (18π.)12 πέτυχε ο Τζέντοβιτς (αλλά με 0/7 τρίποντα) ενώ ο Μονρό είχε 10 με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 38-45, 53-66, 79-78