Βαλένθια-Ερυθρός

Με τον Φίλιπ Πέτρουσεβ να σημειώνει 25 πόντους και να μαζεύει 9 ριμπάουντ, ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη επί της Βαλένθια (77-75).

Έπειτα από το πέρας 17 αγωνιστικών στη EuroLeague, η σερβική ομάδα ανέβηκε στο 9-8 και η ισπανική έπεσε στο 7-10.

Πέτρουσεβ με 25π.(7/10δ., 11/11β.)-9ρ. και Νεμάνια Νέντοβιτς με 19π.-6ασ., έκαναν τη διαφορά στο παιχνίδι.

Η Βαλένθια “έβγαλε” πέντε διψήφιους στο σκοράρισμα (Κρις Τζόουνς 16, Τζάρεντ Χάρπερ 11, Χάιμε Πραντίγια 10, Τζόνα Ράντεμπο 10, Χασιέλ Ριβέρο 10), όμως, δεν έφταναν.

Συχνή επαφή με το αντίπαλο καλάθι είχε για σεβαστό χρονικό διάστημα ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος με εξαίρεση μία φορά (34-33) δεν απώλεσε το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην τρίτη περίοδο, καθώς η Βαλένθια κατάφερε να φτάσει μέχρι την ισοφάριση (53-53), αλλά μέχρι εκεί.

Σπουδαία δουλειά έκανε ο Πέτρουσεβ, καθώς σε 20:40 είχε ήδη σημειώσει 16 πόντους με 4/6 δίποντα και 8/8 βολές, ενώ παράλληλα είχε μαζέψει 5 ριμπάουντ.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρας είχε συνεχώς το προβάδισμα, ώσπου στα 11” ο Κρις Τζόουνς μείωσε σε 73-74 και κράτησε στο κόλπο τη Βαλένθια.

Ο Πέτρουσεβ ευστόχησε σε ακόμη ένα ζευγάρι βολών (11/11) και έγραψε το 73-76, ενώ ο Τζόουνς απάντησε (75-76).

Κατόπιν, ο Νέντοβιτς έχασε την πρώτη του βολή (είχε 6/6 μέχρι τα 4”), ευστόχησε στη δεύτερη (75-77) και ο Χάρπερ δεν κατάφερε να πετύχει το τρίποντο της νίκης για τη Βαλένθια.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 42-47, 58-61, 75-77