Οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς επικράτησαν με 97-92 μέσα στην Βοστώνη των Μπόστον Σέλτικς, με τον Ντέιμιαν Λίλαρντ να κερδίζει την τρομερή μονομαχία του με τον Κάιρι Ίρβινγκ!

Ο Λίλαρντ ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 33 πόντους (13/28 σουτ), ενώ πρόσθεσε 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Μόρις Χάρκλες πρόσθεσε 17 πόντους με 8/13 σουτ και 10 ριμπάουντ για τους νικητές.

Ο Ίρβινγκ ήταν ο κορυφαίος παίκτης των Σέλτικς με 31 πόντους (14/24 σουτ), ενώ είχε ακόμα 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσθεσε 14 πόντους με 6/11 σουτ.

Αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη για τους Μπλέιζερς (οι 4 εκτός έδρας), οι οποίοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 38-23, ενώ οι “Κέλτες” γνώρισαν την τέταρτη σερί ήττα τους και έπεσαν στο 37-25.

Με κορυφαίο τον ΛεΜπρόν Τζέιμς (33π., 10ασ., 6ρ.) οι Λέικερς επικράτησαν με 125-119 των Πέλικανς, για τους οποίους ο Άντονι Ντέιβις πέτυχε 22 πόντους σε 20:42 λεπτά!

Παράλληλα, οι “πελεκάνοι” βρίσκονται σε προχωρημένες συζητήσεις για την απόκτηση του Νταϊρίς Μπέρτανς της Αρμάνι Μιλάνο!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι πρώτοι σκόρερ και τα highlights των 11 αγώνων που έγιναν τα ξημερώματα της Πέμπτης (28/2) στο ΝΒΑ:

Σάρλοτ Χόρνετς-Χιούστον Ρόκετς 113-118 (Γουόκερ 35 – Χάρντεν 30)

Ατλάντα Χοκς-Μινεσότα Τίμπεργουλβς 131-123 παράταση (Γιάνγκ 36 – Τάουνς 37π., 18ρ.)

Μπρούκλιν Νετς-Ουάσινγκτον Γουίζαρντς 116-125 (Ράσελ 28 – Μπιλ 31)

Μαϊάμι Χιτ-Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 126-125 (Ντράγκιτς 27, Γουέιντ 25 – Τόμπσον 36)

Μπόστον Σέλτικς-Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 92-97 (Ίρβινγκ 31 – Λίλαρντ 33)

Μέμφις Γκρίζλις-Σικάγο Μπουλς 107-109 (Μπράντλεϊ 23 – ΛαΒίν 30)

Σαν Αντόνιο Σπερς-Ντιτρόιτ Πίστονς 105-93 (Όλντριτζ 24 – Τζάκσον 22)

Ντάλας Μάβερικς-Ιντιάνα Πέισερς 110-101 (Ντόντσιτς 26π., 10ρ. – Μπογκντάνοβιτς 22)

Γιούτα Τζαζ-Λος Άντζελες Κλίπερς 111-105 (Μίτσελ 32 – Λου Γουίλιαμς 18)

Σακραμέντο Κινγκς-Μιλγουόκι Μπακς 140-141 παράταση (Χιλντ 32 – Μπλέντσο 26π., 12ρ., 13ασ.)

Λος Άντζελες Λέικερς-Νιού Όρλεανς Πέλικανς 125-119 (Τζέιμς 33π., 10ασ. – Ραντλ 35)