ΠΑΟΚ-Ήφαιστος Λήμνου

Ο Ρόλαντς Φρειμάνις όχι απλώς ήταν πρώτος σκόρερ του Ήφαιστου Λήμνου με 16 πόντους αλλά νίκησε και το… χρονόμετρο από επαναφορά του Μπρέιζελτον και χάρισε στην ομάδα του τεράστια εκτός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ με 75-73 στην Πυλαία!

Ο Ήφαιστος Λήμνου είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά στο τέλος όλα έδειχναν παράταση! Ο Φρεϊμάνις πρόλαβε στα οκτώ δέκατα για το τέλος από την πάσα του Μπρέιζελτον και πέτυχε το πολύτιμο καλάθι!

Είναι η δεύτερη φετινή νίκη του Ήφαιστου επί του ΠΑΟΚ, πάλι με θρίλερ στο τέλος (90-79) στον Α’ γύρο, αλλά η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έφτασε με ρεκόρ 11-8 μια ανάσα (12-7) από εκείνη του Ηλία Παπαθεοδώρου, της οποίας πλέον υπερισχύει στην ισοβαθμία!

Δείτε πώς πανηγύρισαν στα αποδυτήρια οι παίκτες του Ηφαίστου!

O Ήφαιστος είχε το προβάδισμα σε όλον τον αγώνα, αν και ο ΠΑΟΚ ποτέ δεν του επέτρεψε να χτίσει τέτοια διαφορά που θα τελείωνε από νωρίς τον αγώνα.

Δίχως τον Τζέφερσον ο οποίος ταλαιπωρείται από οξεία αμυγδαλίτιδα, θα περίμενε κάποιος να χτυπήσει αμέσως ο Ήφαιστος στη ρακέτα.

Ωστόσο η ομάδα της Λήμνου είχε μέχρι το 14:20 6/11 τρίποντα και τελείωσε το ημίχρονο με 7/17. Μάλιστα είχε ταυτόχρονα ήδη διαφορά 10 ριμπάουντ, 17-7, κι έδειχνε ότι θα κυριαρχίσει.

Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα 10-0 σερί, μείωσε 35-37 και 38-40 στο ημίχρονο.

Κι αν η ομάδα του Μανωλόπουλου είχε προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος και του δευτέρου ημιχρόνου, ο Φιλ Γκος κρατούσε ζωντανό τον ΠΑΟΚ. Ο ίδιος έφερε τον αγώνα στα ίσια με 14 δευτερόλεπτα για τη λήξη, κι έκανε με 2/2 βολές το 73-73 πριν φτάσουμε στην τελευταία καθοριστική φάση.

Ο Ήφαιστος είχε επαναφορά με οκτώ δέκατα, ο Μπρέιζελτον περίμενε το κατάλληλο κόψιμο, τού το πρόσφερε ο Φρειμάνις, κι από απόσταση αναπνοής από το καλάθι ο Λετονός πρόλαβε να πετύχει το νικητήριο καλάθι!

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 38-40, 48-52, 73-75