Κλαβέρ
Ο Βίκτορ Κλαβέρ

Στο μεγάλο ντέρμπι στην Πόλη για την 20ή αγωνιστική της EuroLeague, η Μπαρτσελόνα (14-6) επέστρεψε στις νίκες και η Φενέρμπαχτσε (8-12) επέστρεψε στις ήττες (74-80)!

H Φενέρμπαχτσε προερχόταν από τρεις συνεχόμενες νίκες, ενώ η Μπαρτσελόνα είχε κάνει τρεις συνεχόμενες ήττες!

Η Μπαρτσελόνα μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά στο ματς (0-11), προηγήθηκε ακόμα και με 18 πόντους διαφορά στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου (12-30), όμως η Φενέρ με ένα εντυπωσιακό 22-5 μείωσε στον πόντο (34-35), για να λήξει το ημίχρονο με το εύθραυστο 39-42.

Η ομάδα του Πέσιτς ήταν μπροστά στο σκορ (και) σε ολόκληρο το τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 56-61 και τα πάντα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο.

Η Φενέρ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο ματς στις αρχές της τελευταίας περιόδου (62-61 και 64-63), όμως οι Καταλανοί έτρεξαν ένα επιμέρους 2-13 για το 66-76 και καθάρισαν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, αφού οι παίκτες του Ομπράντοβιτς δεν προλάβαιναν να κάνουν μια ακόμα ανατροπή.

Σλούκας - Ντέιβις
Σλούκας – Ντέιβις

Μίροτιτς, Ντέιβις, Κλαβέρ, Χίγκινς και Ντιλέινι ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ καλύτερος της Φενέρ ήταν ο Κώστας Σλούκας (14π., 11ασ., 7ρ.), ο οποίος έκανε ξανά νταμπλ-νταμπλ.

Θυμίζουμε, ότι στο ματς της Βαρκελώνης, στον πρώτο γύρο, η Μπαρτσελόνα είχε συντρίψει τη Φενέρμπαχτσε με 89-63!

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 39-42, 56-61, 74-80