Η Μπασκόνια υποχρέωσε σε δεύτερη σερί ήττα την πρωτοπόρο Φενέρμπαχτσε για τη 14η αγωνιστική της Euroleague με 70-76.

Με 2/2 έκλεισε η Μπασκόνια τη “διαβολοβδομάδα”, έχοντας 2/2 επί τουρκικού εδάφους, αφού επικράτησε και της Φενέρμπαχτσε 76-70.

Στο 9-5 ανέβηκαν οι Βάσκοι, ενώ στο 10-4 “έπεσαν” οι Τούρκοι.

Ο Μάρκους Χάουαρντ με 15 πόντους και 5/11 σουτ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Πιέρια Χένρι να ηγείται της Μπασκόνια με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από πλευράς Φενέρμπαχτσε, το νταμπλ-νταμπλ του Νικ Καλάθη με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη και 4/11 σουτ σε 34 λεπτά δεν ήταν αρκετό. Τον ακολούθησαν οι Μάρκο Γκούντουριτς (14π.) και Τόνι Τζεκίρι (12π, 9ρ, 5ασ).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Φανερά επηρεασμένη από την ήττα από τον Ολυμπιακό, η Φενέρ αντιστάθηκε στην επιθετική “πολιορκία” της Μπασκόνια μέχρι το 7ο λεπτό της αναμέτρησης (10-12). Το σύνολο του Πεναρόγια συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια και προηγήθηκε με 13-21 στο 10′.

Με 8 λάθη μέχρι το ημίχρονο, η ομάδα του Ιτούδη υστερούσε σε κάθε πλευρά του παρκέ με τους Βάσκους να εκμεταλλεύονται κάθενα από αυτά, για να προηγηθούν μέχρι και με +21 (27-48, 28′).

Χένρι και Χάουαρντ έκαναν πράγματα και θαύματα από την περιφέρεια, την ώρα που οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ημίχρονο χωρίς κανέναν παίκτη διψήφιο (33-52).

Η αντίδραση της πρωτοπόρου ήρθε στην επιστροφή από τα αποδυτήρια, όπως και αναμενόταν. Οι Τούρκοι με ένα 12-4 και καλύτερη προσέγγιση αμυντικά “ροκάνισαν” αρχικά τη διαφορά στους 11 (45-56, 25′), αναγκάζοντας τον Πεναρόγια να καλέσει τάιμ άουτ.

Η καθοδήγηση του τεχνικού της Μπασκόνια δεν έπιασε τόπο, αφού οι Φενέρ πέτυχε τρία τρίποντα σε 4′ και κατάφερε να ρίξει σε μονοψήφιο επίπεδο την τιμή της διαφοράς μετά από πολλή ώρα (56-60, 28′). Με 5 προσωπικούς του πόντους ο Χάουαρντ έδωσε “ανάσα” στην Μπασκόνια με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 56-67.

Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να επιστρέψουν για τα καλά, η έλλειψη συγκέντρωσης και στις δυο πλευρές του παρκέ αλλά και η αστοχία των δυο αντιπάλων κράτησε τους Βάσκους σε πλεονεκτική θέση μέχρι το φινάλε.

Με τον Έντουαρντς να πετυχαίνει φάσεις για… highlights  με ένα τρομερό τρίποντο και μία τάπα βγαλμένη από το ΝΒΑ στον Τόμπσον η ομάδα του Ιτούδη μείωσε στους 4 πόντους (70-74) 170″ πριν το φινάλε στην Ulker Arena.

O Xομς έβγαλε από τη δύσκολη θέση τη Μπασκόνια με το 70-76 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 33-52, 56-67, 70-76.