Ντάνστον
Ο Μπράιαντ Ντάνστον

Δεύτερο δώρο την Πέμπτη (14/3) για τις δύο ελληνικές ομάδες, αφού η Αναντολού Εφές (17-9) επικράτησε με σκορ 79-71 της Μακάμπι (12-14) στο Τελ Αβίβ και έκανε ένα μεγάλο βήμα για την εξασφάλιση της τέταρτης θέσης και του πλεονεκτήματος έδρας στα playoffs.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στον αγώνα (0-0 στο 2′), όμως η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε γρήγορα τα ηνία του ματς με τη σκληρή της άμυνα και προηγήθηκε με 18-13 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Εφές αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο και μείωσε σε 41-39 στο ημίχρονο.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο, με την Εφές να παίρνει το προβάδισμα 5 πόντων (52-57 στο 28′), αλλά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 58-58.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στην τελευταία περίοδο, πήραν μια διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 9 πόντους (66-75 στο 37′) και ολοκλήρωσαν ιδανικά τον αγώνα, έχοντας πέντε παίκτες με περισσότερους από 12 πόντους (Λάρκιν, Μπομπουά, Μίτσιτς, Μοερμάν, Ντάνστον)!