Προμηθέας Πάτρας

Ο Προμηθέας Πάτρας κατάφερε να πάρει την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League, καθώς νίκησε το Μεσολόγγι με 88-82.

Στο Αγρίνιο, ο Προμηθέας πήγε με στόχο τη νίκη και μόνο αυτή για να μπορέσει να μπει και πάλι στον δρόμο των επιτυχιών. Μάλιστα, ζητούμενο ήταν να έρθει και η πρώτη εκτός έδρας νίκη για τη φετινή σεζόν.

Ωστόσο, το Μεσολόγγι αποδείχθηκε σκληρός αντίπαλος, μιας και δεν άφησε τον Προμηθέα να ξεφύγει στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-20, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν συνέχεια καλάθια.

Με τον Τζεράι Γκραντ να δίνει παράσταση στην επίθεση των Πατρινών, σημειώνοντας 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και τον Τσαντ Μπράουν να απαντά ιδανικά στους πόντους των φιλοξενούμενων, η ανάπαυλα βρήκε τον Προμηθέα στο +3 (36-39).

Βέβαια, με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα του Μάκη Γιατρά πάτησε το γκάζι και έδειξε την ανωτερότητά της στο παρκέ. Με στοχευμένες επιθέσεις και με τον Ντάνι Αγκμπελέζε (16 π) να εκτελεί σε κάθε ευκαιρία μέσα από τη ρακέτα, η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο.

Ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε την ποιότητα που έχει στο ρόστερ του καθώς διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν και οι Αγραβάνης (15 π), Αθηναίου (13 π), Τζεράι Γκραντ (14 π) και Μίλερ (12 π). Το Μεσολόγγι η αλήθεια είναι ότι δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Πατρινών.

Παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Τσαντ Μπράουν (22 π, 12 ριμπ), αλλά και του νεοαποκτηθέντα Τόντρικ Γκότσερ (21 π, 6 ριμ, 6 ασ), το Μεσολόγγι δεν κατάφερε ποτέ να πλησιάσει απειλητικά τον Προμηθέα.

Η διαφορά στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου ήταν μεγαλύτερη των 10 πόντων, με την ομάδα της Πάτρας να ελέγχει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία τον αγώνα, με τους γηπεδούχους να μειώνουν απλά το σκορ στα τελευταία λεπτά.

Με τη νίκη αυτή (82-88), ο Προμηθέας βελτίωσε το ρεκόρ του σε 4-2.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-39, 53-62, 82-88