Ο Μπίλι Μπάρον και ο Λορένζο Μπράουν πέτυχαν 44 από τους 65 πόντους του Ερυθρού Αστέρα, που με όπλο την άμυνά του έφυγε από το Καζάν με νίκη, 65-58 επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Η σερβική ομάδα κράτησε τη Ζενίτ σε 18 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, αλλά έφτασε στο 7-9 κι απέχει μια νίκη από την πρώτη οκτάδα!

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα είχε εντυπωσιακά ποσοστά στην πρώτη περίοδο (9/14 σουτ) και προηγήθηκε με 20-16 απέναντι στην άστοχη ρωσική ομάδα, η οποία όμως ανανέωσε αρκετές επιθέσεις.

Η Ζενίτ άρχισε τη β’ περίοδο με 13-0 σερί σε μόλις 4 λεπτά αγώνα, διάστημα στο οποίο οι Σέρβοι έχασαν πέντε σουτ κι έκαναν άλλα τόσα λάθη!

Η σταθερότητα του διδύμου, Μπίλι Μπάρον-Λορένζο Μπράουν (26 από τους 37 πόντους της ομάδας τους στο πρώτο μέρος) δεν επέτρεψε στη Ζενίτ να διευρύνει τη διαφορά.

allstarbasket.grΗ άμυνα του Ερυθρού Αστέρα κράτησε τη Ζενίτ σε μόλις επτά πόντους στην τρίτη περίοδο! Οι Ρώσοι είχαν 1/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 2/2 βολες στο δεκάλεπτο, συν έξι λάθη και ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 51-47!

Το γαϊτανάκι της άμυνας συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο από αμφότερες τις ομάδες. Είναι ενδεικτικό πως στα πρώτα έξι λεπτά, οι δύο ομάδες είχαν σημειώσει από… 2 πόντους σε ένα ματς που γινόταν πιο νευρικό, κακό σε θέαμα και αρκετά σκληρό!

Στα τέσσερα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες, σαν να ξύπνησα, πέτυχαν σουτ, η μεν Ζενίτ με τον Χόλινς ο δε Ερυθρός Αστέρας με τον Μπράουν.

Αλλά ήταν το 5ο τρίποντο του σχεδόν αλάνθαστου Μπίλι Μπάρον (26π. με 5/6 τριπ., 4/4 διπ.) που διαμόρφωσε το 65-58 στο τέλος, με τη Ζενίτ να επιδεικνύει απαράμιλλη… αφέλεια στα 100 τελευταία δευτερόλεπτα όπου ήταν στο καλάθι (58-60) αλλά δεν έκανε ούτε καν φάουλ να σταματήσει το χρονόμετρο.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 40-37, 47-51, 58-65