Με ηγέτη τον Νικ Καλάθη που έκανε ένα ακόμα double double ο Παναθηναϊκός νίκησε με 92-80 τον Προμηθέα στην Πάτρα και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών των playoffs της Basket League.

Μαζί με τον Ντεσόν Τόμας που πέτυχε 16 πόντους και τους σταθερούς Παπαπέτρου-Γκιστ, συν τη βοήθεια του Λοτζέσκι, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο απέχει πλέιν μια νίκη από την κατάκτηση του Πρωταθλήματος!

Ο Προμηθέας Πάτρας πάλεψε, είχε πρωταγωνιστεί τον Ράιον Μπράουν, μόνο που ένα κακό πεντάλεπτο στις αρχές της β’ περιόδου που έχασε με επιμέρους διαφορά 16 πόντων, τον ανάγκασε να κυνηγάει σε όλο το ματς!

Πλέον ο Παναθηναϊκός θα υποδεχτεί τον Προμηθέα την Παρασκευή (14/6, 21:00) σε ένα sold out τελικό, όπως κι αυτός της Τετάρτης, που έγινε σε τρομερή ατμόσφαιρα, με εξαίρεση κάποια υβριστικά συνθήματα.

Ο Νικ Καλάθης πέτυχε τους οκτώ από τους 12 πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού και μάλιστα έχοντας 2/2 τρίποντα, στο προβάδισμα με 12-9, ωστόσο ο προμηθέας απάντησε με 8-0 σερί και ξέφυγε 17-12. Ο Οκτάβιους Έλις σκόραρε και “σάρωνε” τα ριμπάουντ κι η ομάδα του Μάκη Γιατρά έδειχνε ικανή να κοιτάξει στα μάτια τον αντίπαλό της.

Με 4/6 τρίποντα, ο Παναθηναϊκός πήγε το ματς στα ίσια, 22-22 στο δεκάλεπτο.

Με δυνατή άμυνα και έλεγχο των ριμπάουντ, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έκανε στη δεύτερη περίοδο επιμέρους σκορ 17-1 όταν με 4:54 για το ημίχρονο προηγήθηκε με 39-23.

Στο ίδιο διάστημα ο Προμηθέας είχε 0/6 σουτ και 1/2 βολές ενώ έχασε και τα ριμπάουντ.

Ωστόσο δεν τα παράτησε και μάζεψε την εις βάρος του διαφορά έως τους 10 πόντους (39-49) του ημιχρόνου.

Στη δε τρίτη περίοδο δε, με τον Ράιον Μπράουν παραγωγικό και τον Λάνγκστον Χολ να παίρνει άριστα στην οργάνωση, οι γηπεδούχοι “ροκάνισαν” τη διαφορά μέχρι τους έξι πόντους, 55-61.

Ωστόσο όσο ο Καλάθης έτρεχε σωστά την ομάδα του, ο Παναθηναϊκός υπερείχε. Ειδικά από τη στιγμή που ο Ντεσόν Τόμας άρχισε να ζητάει μπάλες και να τελειώνει αποτελεσματικά τις φάσεις, σε ένα ματς που πέτυχε το πρώτο του καλάθι έπειτα από 17 λεπτά αγώνα!

Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τον Κιθ Λάνγκφορντ να πετυχαίνει σε λήξη χρόνου από τα 6.75μ. το δικό του πρώτο καλάθι στο ματς, έπειτα από το λάθος του Κατσίβελη που έδωσε έξι δεύτερα στον αντίπαλο ενώ είχε την τελευταία επίθεση. Κι αντί να μειώσει από το 57-66 ο Προμηθέας, το δεκάλεπτο τελείωσε με 69-57 για τους “πράσινους”.

Ο Ράιον Μπράουν κράτησε τον Προμηθέα σε μια σχετικά κοντινή απόσταση στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, απέναντι στον Παναθηναϊκό του… αναντικατάστατου Νικ Καλάθη.

Ωστόσο όταν ο Μπράουν μείωσε σε 76-84 με 2:32 για το τέλος, ακολούθησαν δύο τρίποντα, ένα του Κιλπάτρικ και ένα του Παπαπέτρου για το 92-78 που σφράγισαν το 2-0 του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-49, 57-69, 80-92