Σαντ-Ρος και Λάνγκφορντ ”κουβάλησαν” την ΑΕΚ (7-4), όμως ο Γκίκας καθάρισε την υπόθεση νίκη με 92-79 απέναντι στον Άρη (2-9) στο ΟΑΚΑ για την 11η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League.

Αν και είχε στην πλάτη της τρία ταξίδια και μάλιστα, το τελευταίο με προορισμό το Πο της Γαλλίας ήταν ένα… μαρτύριο, όμως η Ένωση βρήκε τις λύσεις και επικράτησε δίκαια.

Ο Κουβανός και ο Αμερικανός είχαν από 19 πόντους έκαστος, ενώ οι Χρυσικόπουλος και Γκίκας πρόσθεσαν από 15 πόντους. Ο Έλληνας γκαρντ μίλησε στα τελευταία λεπτά και έκρινε την έκτη σερί νίκη της Ένωσης στο πρωτάθλημα.

Από την άλλη πλευρά, ο Σάββας Καμπερίδης έκανε ντεμπούτο στον πάγκο των ”κιτρίνων”, με τον Ντραγκίσεβιτς να σημειώνει 21 πόντους (7/9 διπ., 7/8 β.) και να αγγίζει το triple-double, κατεβάζοντας 11 ριμπάουντ και μοιράζοντας 9 ασίστ!

Παράλληλα, έκανε και 2 τάπες. Σημαντικός, επίσης, ο Κεμ Μπράουν με 17π., ενώ από 14π. είχαν οι Μιλόσεβιτς και Γκετσεβίτσιους. Μόλις 5 πόντους από τον Μποχωρίδη.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξέφυγε στη δεύτερη περίοδο (13′) με 15 πόντους  διαφορά (30-15), όμως μια τεχνική ποινή στον Έλληνα τεχνικό και μια ασυνεννοησία των διαιτητών για μία βολή του Μιλόσεβιτς, χάλασαν το μυαλό των παικτών της ΑΕΚ.

Με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 34-31 στο 17′, ο Χρυσικόπουλος απάντησε, όμως ο Μποχωρίδης εκτέλεσε για το 38-36. Ξανά, όπως και σε κάθε δύσκολη στιγμή, οι Λάνγκφορντ και Σαντ-Ρος είχαν τον τελευταίο… λόγο!

Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω, βγαίνοντας από τα αποδυτήρια, και χάρη στους  Γκετσεβίτσιους και Ντραγκίσεβιτς ισοφάρισαν σε 46-46 και 48-48 στο 24′. Οι συνήθης ύποπτοι της Ένωσης εμφανίστηκαν εκ νέου και μέσα σε δύο λεπτά έγραψαν το 56-48.

Ο Χρυσικόπουλος συνέχισε… καυτός από το ματς με την Ορτέζ στο Πο και με 5 πόντους  σημείωσε το 71-54 στο 31′, ένα +17 που ήταν η μέγιστη απόσταση του αγώνα. Την ώρα που ο Γκίκας μπήκε στην… εξίσωση, οι Μιλόσεβιτς και Μπράουν μείωναν κάτω από 10.

Τρία σερί τρίποντα του Αμερικανού σημείωσαν το 78-73, με 4:35 να υπολείπονται για το φινάλε ενός ανταγωνιστικού παιχνιδιού στο Μαρούσι. Από μηχανής… Γκίκας με 9 πόντους, έσβησε κάθε ελπίδα του Άρη που δέχθηκε ένα 12-4 (90-77) σε τρία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-38, 66-54, 92-79