Μονακό-Μακάμπι

Η Μονακό υποχρέωσε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην όγδοη διαδοχική της ήττα στη EuroLeague, επικρατώντας 82-76 στο μοναδικό αποψινό ματς.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν αρχίσει καλά στη διοργάνωση (5-4 οι γηπεδούχοι, 7-3 οι φιλοξενούμενοι), εν συνεχεία όμως πήραν την κατιούσα (6-11 και 7-10 αντίστοιχα).

Η τελευταία νίκη της Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου στη διοργάνωση είχε επιτευχθεί επί της… Μονακό στις 17 Νοεμβρίου, ενώ και ο σύλλογος του Πριγκιπάτου, έκτοτε, είχε επικρατήσει μόλις μία φορά σε οκτώ ματς (λύγισε τη Ζαλγκίρις Κάουνας στην παράταση).

Η τρομερή παρουσία του Σκότι Γουίλμπεκιν (31 πόντοι, εκ των οποίων οι 16 στην τελευταία περίοδο, και αξιολόγηση 31) δεν έφτανε για να αποφευχθεί η ήττα.

Στο 7-11 πλέον και οι δύο ομάδες, οι οποίες έχουν δρόμο μπροστά τους για να προσεγγίσουν την οκτάδα.

Ο αγώνας:

Η Μακάμπι είχε ένα ισχνό προβάδισμα από το ξεκίνημα, το οποίο απώλεσε μόλις μία φορά (9-8), μέχρι τα τελειώματα της δεύτερης περιόδου.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τη Μονακό να είναι μπροστά (35-33) και τον Σκότι Γουίλμπεκιν να έχει σημειώσει το 1/3 των πόντων της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Ντονάτας Μοτεγιούνας και Άντε Ζίζιτς έσυραν τον χορό του σκορ στις αρχές του β’ ημιχρόνου, όπου η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έδειχνε να πατά καλύτερα.

Από το 37-38 στα 08:16 του τρίτου δεκαλέπτου δεν έχασε καθόλου το προβάδισμα, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με ένα μικρό αβαντάζ πέντε πόντων.

Ο Άλφα Ντιαλό με δύο δίποντα πήγε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +9, ενώ ο ίδιος την επανέφερε σε αυτή, όταν ο Γουίλμπεκιν μείωσε προσωρινά.

Ο 28χρονος Αμερικανός μπήκε στην τέταρτη περίοδο με 15 πόντους και σε 06:04 τους είχε κάνει 26, παλεύοντας μόνος του για τη Μακάμπι και τον… Γιάννη Σφαιρόπουλο.

Με δύο βολές του Ντιαλό στο 01:12, το σκορ έγινε 76-67 και η πλάστιγγα έγειρε για τα καλά υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Γουίλμπεκιν μείωσε σε 76-72, αλλά στα 34” έχασε τρίποντο για να γράψει το 77-75, που θα έβαζε τη Μακάμπι σε τροχιά διεκδίκησης.

Τρίποντο έχασε και στα 13” με το σκορ στο 80-74, επομένως τα πάντα κρίθηκαν, προς τέρψιν των γηπεδούχων που έφτασαν στη δεύτερη νίκη σε εννέα ματς.

Πέραν του Γούιλμπεκιν, ειδική μνεία θα πρέπει να γίνει στους Ντιαλό, Μοτεγιούνας, οι οποίοι σημείωσαν 16 πόντους, καθώς και στον Μάικ Τζέιμς που μοίρασε 13 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 35-33, 56-51, 82-76