Μονακό-Μιλάνο

Έπειτα από τέσσερις διαδοχικές ήττες, η Αρμάνι Μιλάνο ήρθε στα… ίσα της χάρη στην επικράτηση επί της Μονακό (71-65) στο Πριγκιπάτο.

Κατά συνέπεια, η ιταλική ομάδα πήγε στο 9-5, ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησε στο 5-9.

Ο αγώνας:

Από νωρίς φρόντισε να καταστήσει σαφές η Αρμάνι ότι δεν πρόκειται να υποστεί άλλη ήττα.

Οι 26 πόντοι της πρώτης περιόδου ήταν πειστικοί, εν αντιθέσει με τους 13 της δεύτερης.

Πάντως από τη στιγμή που η Αρμάνι είχε προβάδισμα 12 πόντων στο ημίχρονο, ήταν το φαβορί για τη νίκη.

Όλο το ζουμί ήταν στην τελευταία περίοδο. Το 47-67 έγινε 65-71 στο 01:34 και ξαφνικά το ματς έγινε θρίλερ. Ο Σέιβον Σιλντς αστόχησε σε τρίποντο και ο Ντουέιν Μπέικον πήρε το ριμπάουντ με 30” να απομένουν.

Ο ίδιος εκτέλεσε για τρεις στα 26”, ο Πάρις Λι έπραξε αναλόγως στα 15”, αλλά από τη στιγμή που δεν σκόραραν, η Αρμάνι κλείδωσε τη νίκη.

Οι νικητές πήραν 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ από τον Κάιλ Χάινς, ενώ ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ προσέθεσε 13 πόντους.

Στον αντίποδα, ο Πάρις Λι αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του αγώνα με 19 πόντους, δίνοντας και 6 ασίστ.

Ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος επέστρεψε από τραυματισμό, αγωνίστηκε για μόλις 2:42 και είχε ένα ακόμα επεισόδιο με τον κόουτς Μίτροβιτς!

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 27-39, 44-57, 65-71