Μάικ Τζέιμς

Η Μονακό (5-4) πέτυχε 55 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και επιβλήθηκε με 94-71 της Μπάγερν Μονάχου (3-6), σε αγώνα για την 9η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι σχεδόν 4.000 φίλαθλοι της Μονακό που βρέθηκαν στο “SALLE GASTON MEDECIN” ευχαριστήθηκαν ένα γρήγορο και θεαματικό μπάσκετ, που θύμιζε αγώνα NBA, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο!

Με μπροστάρη τον Λίο Βέστερμαν που πέτυχε τους πρώτους 8 πόντους της Μονακό, οι γηπεδούχοι έδωσαν έναν ξέφρενο ρυθμό στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 27-20 στο πρώτο δεκάλεπτο και 55-43 στο ημίχρονο.

Βέστερμαν

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι δεν μπορούσαν να σταματήσουν τους γηπεδούχους, οι οποίοι τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με 12/15 δίποντα και 8/15 τρίποντα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συντήρησαν το υπέρ τους +12 (72-60), ενώ στην τελευταία περίοδο η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους και η Μονακό έφτασε σε μια εύκολη νίκη με το τελικό 94-71.

Γουίλ Τόμας

Μάικ Τζέιμς (18π.), Ντανίλο Άντζουσιτς (16π.), Ντουέιν Μπέικον (16π.), Λίο Βέστερμαν (13π.) και Γουίλ Τόμας (13π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Από την πλευρά των ηττημένων, προσπάθησαν επιθετικά οι Βλάντιμιρ Λούτσιτς (15π.), Οθέλο Χάντερ (14π.), Όγκουστιν Ρούμπιτ (10π.) και Ντεσόν Τόμας (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 55-43, 72-60, 94-71