Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε για τρία δεκάλεπτα, αλλά ηττήθηκε από τη Μονακό με 84-70 στο Salle Gaston Medecin, στην 27η αγωνιστική της EuroLeague.

Χωρίς τους τραυματίες Αρτούρας Γκουντάιτις, Δημήτρη Αγραβάνη, Νέιτ Γουόλτερς και με τον Ντέρικ Γουίλιαμς να μην είναι στο 100%, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικός στο Πριγκιπάτο, όμως έφτασε τις 6 σερί ήττες στη EuroLeague και έπεσε στο 8-19.

Η Μονακό ανέβηκε στο 17-10 και διεκδικεί με αξιώσεις μια θέση στην τετράδα, που δίνει πλεονέκτημα έδρας στα playofffs.

Στα δύο χρόνια της Μονακό στη EuroLeague, ο Παναθηναϊκός μετράει μόνο ήττες (0-4) όποτε τη συναντά!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Άλφα Ντιαλό (18π., 8ρ.) και Τζόρνταν Λόιντ (18π.), ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 11 πόντους και ο Έλι Οκόμπο 12.

Από τον Παναθηναϊκό προσπάθησε ο Ματέους Πονίτκα (11π., 6ρ.) στο πρώτο ημίχρονο και ο Ντουέιν Μπέικον (10π.) στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ πέτυχε τους πρώτους του πόντους στη EuroLeague.

Για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη ακολουθεί την Παρασκευή (10/3, 21:00) ο εντός έδρας αγώνας με τον Ερυθρό Αστέρα και τη Δευτέρα (13/3, 19:05) ο εκτός έδρας με τον ΠΑΟΚ για την Basket League.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Με τον Πονίτκα να πετυχαίνει 7 γρήγορους πόντους, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 9-8, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 21-17, με ένα τρίποντο του Γκριγκόνις.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Λόιντ πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους και η Μονακό ξέφυγε με 31-22, ενώ λίγο αργότερα έφτασε στην πρώτη διψήφια διαφορά (35-25 στο 16′). Ο Ματ Τόμας έφτασε τους 9 πόντους και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 42-36.

Με τον, άποντο στο πρώτο ημίχρονο, Μπέικον να… ξυπνάει και να πετυχαίνει 10 γρήγορους πόντους, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 51-51 στο 26′, παίζοντας με small-ball, αφού ο μοναδικός του σέντερ, Παπαγιάννης, φορτώθηκε με 3 φάουλ.

Σε εκείνο το σημείο η Μονακό έκανε ένα επιμέρους 13-6 και ξέφυγε με 7 πόντους (64-57) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα 15-2 την τελευταία περίοδο, ξέφυγαν με διαφορά 20 πόντων (79-59) και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-36, 64-57, 84-70.