Μονακό-Ρεάλ

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς δύο παρατάσεων, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από το Μονακό (90-84) κι έφτασε στο 18-3 στη EuroLeague.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε, σε… ρηχά νερά ο Μάικ Τζέιμς (3/19 σουτ!) για τους γηπεδούχους, οι οποίοι υποχώρησαν στο 10-12, πριν από το ματς του ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (1/2, 21:00).

O αγώνας:

Η Ρεάλ άρχισε με 5-0, η Μονακό απάντησε με 9-0 και στη συνέχεια οι… μονόλογοι κόπηκαν, σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που έληξε 18-16 υπέρ των γηπεδούχων.

Στη δεύτερη περίοδο καταγράφηκε νέο σερί από την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς (7-0), ανεβάζοντας τη διαφορά στο +8.

Μονακό-Ρεάλ

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο Σέρχιο Γιουλ σημείωσε τους πρώτους του πόντους και ξεκόλλησε τη Ρεάλ, η οποία τελικά έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ της 35-34.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, η αστοχία της Μονακό (ο Μάικ Τζέιμς ξεκίνησε με 0/4 τρίποντα, προτού βρει στόχο) έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Πάμπλο Λάσο να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα 9 πόντων.

Αρκετοί πίστεψαν ότι οι βάσεις για τη νίκη είχαν μπει, ασχέτως αν ο Έντι Ταβάρες ήταν καθηλωμένος στους 2 πόντους επί 27 λεπτά.

Πάντως το 10-0 της Μονακό στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου και, άρα, το 57-56, απέτρεπε κάθε πρόβλεψη εν όψει της τελευταίας πράξης του έργου.

Μονακό-Ρεάλ

Κομβικός ο Ντανίλο Άντζουσιτς σε εκείνη τη χρονική περίοδο, αφού από τους 3 πόντους πήγε στους 11 (σκόραρε μόνος του 8 σερί).

Η τελευταία περίοδος ήταν η επιτομή της αστοχίας εκατέρωθεν, αφού το επιμέρους σκορ έγραψε 9-10! Και αν κάνετε την πρόσθεση, θα διαπιστώσετε ότι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Το 66-60 έγινε 66-66 χάρη στα τρίποντα των Γκερσόν Γιαμπουσέλε και Ρούντι Φερνάντεθ, με 01:05 να απομένει για το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Ακολούθησαν τρία άστοχα τρίποντα από Άλφα Ντιαλό, Βενσάν Πουαριέ και Ντουέιν Μπέικον, με αποτέλεσμα να υπάρξει συνέχεια.

Μονακό-Ρεάλ

Στην παράταση, η Ρεάλ προηγήθηκε 70-67, η Μονακό απάντησε με 8-0 σερί, αλλά δόθηκε απάντηση (5-0) που έγραψε το 75-75 στα 15”.

Ο Ταβάρες, που ισοφάρισε, μπλόκαρε τον Τζέιμς στην τελευταία επίθεση και το ματς οδηγήθηκε σε νέο έξτρα πεντάλεπτο!

Εκεί εξαντλήθηκαν οι τελευταίες στάλες της βενζίνης που είχε στο τεπόζιτο η Μονακό. Το 80-80 έγινε 80-85 και 81-88, ο Γουίλ Τόμας μείωσε σε 84-88, όμως ο χρόνος δεν έφτανε.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-35, 57-56, 66-66, 75-75 α’ παρ., 84-90 β’ παρ.