Μονακό-ΤΣΣΚΑ

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο! Ο Μάικ Τζέιμς το είχε προαναγγείλει στον Δημήτρη Ιτούδη. Και το έκανε στο Μονακό-ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Ο Δημήτρης Ιτούδης τον είχε υποχρεώσει να προπονείται με τη β’ ομάδα στην ΤΣΣΚΑ.

Ο Μάικ Τζέιμς αποχώρησε και απόψε (29/10) η ομάδα του (Μονακό) πέτυχε μία επική ανατροπή.

Μετέτρεψε το -22 του 13′ στο τελικό 97-80, με τον άλλοτε άσο του Παναθηναϊκού να πετυχαίνει 10 πόντους.

Συγκεκριμένα είχε 2/4 βολές, 4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 4 κερδισμένα φάουλ, 3 λάθη και 14 βαθμούς στο PIR στα 29:22 που έμεινε στο παρκέ.

Ο αγώνας

Όταν ο Κένεθ Φαρίντ έγραψε το 35-13 στο 13′, πολλοί πιθανώς να πίστεψαν ότι η ΤΣΣΚΑ θα περάσει εύκολα ή δύσκολα από το Πριγκιπάτο.

Το ημίχρονο τελείωσε 52-39 και η ρωσική ομάδα κρατούσε γερά, με μπροστάρη τον Γουίλ Κλάιμπερν των 7/11 τριπόντων.

Επτά αγωνιστικά λεπτά αργότερα, όμως, η Μονακό προσπέρασε με ένα επιμέρους 21-8.

Η άμυνα ήταν το δυνατό της σημείο, αλλά και στην επίθεση δεν πήγαινε πίσω, με αποτέλεσμα να φτάσει στο εντυπωσιακό 58-28 του β’ ημιχρόνου!

Το τελικό 97-80 ήρθε δικαιότατα και ξεκάθαρα, προς τέρψιν του κοινού της Μονακό που έκανε sold out στο “Salle Gaston Médecin”.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 39-52, 67-64, 97-80.