Η Μονακό έκανε δυναμικό come back κόντρα στην Ζαλγκίρις και επικράτησε με 84-82 έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Έλι Οκόμπο και σε πολύ κακή τον Μάικ Τζέιμς για τη 16η αγωνιστική της EuroLeague.

Στο 11-5 ανέβηκε η Μονακό μετά από νίκη επί της Ζαλγκίρις με 84-82, για να παραμείνει στην κορυφή της κατάταξης της EuroLeague.

Σκιά του εαυτού του ο Μάικ Τζέιμς, που είχε τέσσερα φάουλ από το 23′, δεν σκόραρε κανένα καλάθι εντός παιδιάς, σε μία από τις χειρότερες βραδιές της καριέρας του στη διοργάνωση.

Από την άλλη, η ομάδα του Κάουνας υποχρεώθηκε στο 8-8. Οι Κίναν Έβανς και Ρόλαντς Σμιτς ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους ηττημένους με 17 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ελί Οκόμπo με 22 πόντους και 9 ασίστ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στην εκκίνηση στο Σαλε “Γκαστόν Μεντσάν” με τελευταία ισοπαλία το 13-13 στο 7′. Η επιθετική πολυφωνία και το σερί 10-2 υπέρ της Ζαλγκίρις, ήταν αρκετό, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 17-26.

Ο Τζέιμς είχε…σιγήσει για την παθητική Μονακό σκοράροντας μετά από 18 αγωνιστικά λεπτά στο Πριγκιπάτο! Σμιτς και Έβανς συνέχισαν την καλή δουλειά για τους Λιθουανούς, όμως δεν έδειξαν το ίδιο σθένος στην άμυνα με τον Ντιαλό να πετυχαίνει κάποια σημαντικά καλάθια για το 42-49 του ημιχρόνου.

Η κακή εμφάνιση του ηγέτη των Μονεγάσκων (χωρίς καλάθι εντός παιδιάς) και όντας φορτωμένος με 4 φάουλ από τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου, ανάγκασαν τους Οκόμπο και Ουατάρα να βγάλουν τους Γάλλους από τη δύσκολη θέση. Την ίδια ώρα το σύνολο του Μακσβίτις δεν άφηνε τους γηπεδούχους να προσπεράσουν με πλουραλισμό στην επίθεση για το 60-64 στο 30′.

Το 12-8 της ομάδας του Ομπράντοβιτς ήταν αρκετό, για να βάλει…φωτιά στο ματς με 72-72 και 3′ να απομένουν για το φινάλε. Ο Οκόμπο με δυο διαδοχικά κλεψίματα και ισάρθιμα καλάθια στον αιφνιδιασμό έφερε το 78-74 στο 38′.

Παρότι, η Μονακό βρισκόταν αγκαλιά με τη νίκη το τρίποντο του Ντίμσα στα τελευταία δεύτερα έφερε το 80-79, τον Ουλάνοβας το 83-82 και τον Οκόμπο το τελικό 84-82.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 42-49, 60-64, 84-82.