Το ντέρμπι του Fiserv Forum δεν είχε τη λάμψη του Γιάννη Αντετοκούνμπο και του Καγουάι Λέοναρντ, όμως οι Μιλγουόκι Μπακς πήραν μια μεγάλη νίκη με 124-109 επί των Τορόντο Ράπτορς και έμειναν μόνοι πρώτοι και αήττητοι στην κορυφή του ΝΒΑ με ρεκόρ 7-0!

Ο Τούρκος Ερσάν Ιλιασόβα ξεκίνησε ως βασικός πάουερ φόργουορντ στη θέση του Greek Freak, ο οποίος απουσίασε λόγω του πρωτοκόλλου διάσεισης και ήταν ο κορυφαίος των “ελαφιών” με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ. Η ομάδα του Μάικ Μπάντενχολζερ είχε 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και φιγουράρει στην κορυφή του ΝΒΑ!

Κατά τα άλλα, οι πρωταθλητές Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, εκτός από το ασύλληπτο ρεκόρ του Κλέι Τόμπσον με τα 14 τρίποντα, έσπασαν ένα ακόμα ιστορικό ρεκόρ με τους 92 πόντους που πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο(!), στη νίκη με 149-124 μέσα στο Σικάγο επί των Μπουλς!

Από τα άλλα ματς, ξεχώρισε η μεγάλη νίκη των Μινεσότα Τίμπεργουλβς επί των Λος Άντζελες Λέικερς με 124-120, με 32 πόντους του Τζίμι Μπάτλερ, αλλά και η δραματική νίκη των Σαν Αντόνιο Σπερς απέναντι στους Ντάλας Μάβερικς με 113-108 στην παράταση.

Σε αυτό το ματς, ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν πέτυχε 34 πόντους, ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 31 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 6 λάθη, με 5/6 βολές, 7/12 δίποντα και 4/6 τρίποντα σε 39 λεπτά συμμετοχής!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι πρώτοι σκόρερ και τα highlights των 9 αγώνων που έγιναν τα ξημερώματα της Τρίτης (30/10) στο ΝΒΑ:

Ιντιάνα Πέισερς-Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 93-103 (Ολαντίπο 21 – ΜακΚόλουμ 17)

Φιλαδέλφια 76ερς-Ατλάντα Χοκς 113-92 (Σίμονς 21π., 12ρ., 9ασ. – Μπέιζμορ 18)

Μαϊάμι Χιτ-Σακραμέντο Κινγκς 113-123 (Ρίτσαρντσον 31 – Κόλει-Στάιν 26π., 13ρ.)

Νιού Γιόρκ Νικς-Μπρούκλιν Νετς 115-96 (Χάρνταγουεϊ 25π., 8ασ. – Ντίνγουιντι 17)

Μιλγουόκι Μπακς-Τορόντο Ράπτορς 124-109 (Ιλιασόβα 19π., 10ρ. – Ιμπάκα 30π., 9ρ.)

Μινεσότα Τίμπεργουλβς-Λος Άντζελες Λέικερς 124-120 (Μπάτλερ 32 – Τζέιμς 29π. ,10ρ., 8ασ.)

Σικάγο Μπουλς-Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 124-149 (ΛαΒίν 21 – Κλέι Τόμπσον 52π. με 14/24 τρίποντα)

Σαν Αντόνιο Σπερς-Ντάλας Μάβερικς 113-108 παράταση (ΝτεΡόζαν 34 – Ντόντσιτς 31)

Ντένβερ Νάγκετς-Νιού Όρλεανς Πέλικανς 116-111 (Γκάρι Χάρις 23 – Τζούλιους Ραντλ 24)