Μονς-Ηρακλής Χάνλαν
Χάνλαν

Ο Ηρακλής (3-0) νίκησε και τη βελγική Μονς (1-2) με 79-75 στην παράταση, έκανε το 3/3 και προκρίθηκε στους “16” του FIBA Europe Cup, σε αγώνα που έλαβε χώρα στο Ντεν Μπος της Ολλανδίας, το μεσημέρι της Παρασκευής (29/1).

Ολίβιερ Χάνλαν  (22π., 7ρ.) και Σκάιλερ Μπόουλιν (7π.) ξεκίνησαν στην πεντάδα του Ηρακλή παρά τις ενοχλήσεις που είχαν τις τελευταίες μέρες και οδήγησαν τον “Γηραιό” στη νίκη-πρόκριση.

Μονς-Ηρακλής Σαγκς - Καββαδάς

Μετά από ένα κλειστό και νευρικό πρώτο δεκάλεπτο (11-11), η Μονς πήρε τα ηνία της αναμέτρησης στο τέλος της δεύτερης περιόδου και με ένα σερί 9-0 προηγήθηκε με 32-24 και με 32-26 στο ημίχρονο.

Ο Ηρακλής πέτυχε στο τρίτο δεκάλεπτο όσους πόντους είχε πετύχει σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο (26), έκανε ένα επιμέρους 26-13 και ξέφυγε με 52-45 στο 30′, με κορυφαίο τον Χάνλαν και έχοντας επιθετική πολυφωνία.

Μονς-Ηρακλής Ίμπανκς

Ο Ηρακλής προηγήθηκε μέχρι και με 11 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως η Μονς έκανε την ανατροπή, προηγήθηκε με 66-65, για να στείλει το ματς στην παράταση ο Χάνλαν με 1/2 βολές (66-66).

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ηρακλής ήταν πιο ψύχραιμος και με το δίδυμο Χάνλαν (22π., 7ρ.) – Καββαδά (11π., 11ρ.) έφτασε στη νίκη-πρόκριση στους “16” του FIBA Europe Cup και μάλιστα ως πρώτος στον όμιλό του.