Σαν “σίφουνας” πέρασε η Φενέρμπαχτσε από το Μόναχο, επικρατώντας της Μπάγερν με 62-74 για την 1η αγωνιστική της EuroLeague.

Ιδανική πρεμιέρα για τη Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη στο Μόναχο!

Οι Τούρκοι πέρασαν από την “Audi Dome” χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία (62-74), για να πετύχουν το 1-0 στη διοργάνωση.

Από το σύνολο του Έλληνα τεχνικού, ο Τόνι Τζεκίρι ήταν ο πρώτος σκόρερ με 15π. και 6 ριμπάουντ. Τον ακολούθησε ο Νικ Καλάθης έχοντας πετύχει 12π. και 5 ασίστ. Στους 11π. σταμάτησε ο Ντέιβις.

Για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, ο Οθέλο Χάντερ ήταν εντυπωσιακός αλλά εξαιρετικά μόνος, μετρώντας 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Διψήφιος ήταν και ο Νικ Γουέιλερ-Μπαμπ, ο οποίος σταμάτησε στους 12π..

Η εξέλιξη του ματς

Η Φενέρ μπήκε “αγριεμένη” στο ματς και προηγήθηκε από νωρίς με ένα σερί 7-0 και κατάφερε να βρίσκεται στο +11 στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης (6-17). Γουόλντεν και Χάντερ ανέβασαν στροφές, για να μειώσουν στο 19-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και η δεύτερη περίοδος στο Μόναχο με τους Βαυαρούς να ολιγωρούν στο πρώτο πεντάλεπτο αμυντικά και να επιτρέπουν στους φιλοξενούμενους να “ξεφύγουν” εκ νέου (23-36 στο 15′).

Βελτιωμένοι στη συνέχεια για το ημίχρονο οι γηπεδούχοι “έκλεισαν” την ψαλίδα της διαφοράς χάρη στο μπάζερ μπίτερ του “καυτού” Οθέλο Χάντερ για το 34-40.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ιτούδη συνέχισαν την καλή δουλειά επιθετικά, όχι όμως κα αμυντικά με τον Νικ Γουέιλερ Μπαμπ να σκοράρει 6 σερί πόντους. Ο Χάντερ έφερε το ματς στους 4π. (44-48 στο 24΄) αλλά η Μπάγερν είχε ξανά νεκρά διαστήματα και επέτρεψε στη Φενέρ να “κλείσει” το δεκάλεπτο στο +13.

Οι Βαυαροί προσπάθησαν στην τελευταία περίοδο να καλύψουν τη διψήφια διαφορά που έφτασε μέχρι και το +20, ωστόσο οι αντίπαλοι ήταν ανώτεροι και κάπως έτσι, πανηγύρισαν το πρώτο “διπλό” της σεζόν μέσα στο Μόναχο για το τελικό 62-74.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 34-40, 46-59, 62-74