Με κορυφαίο τον Μάικ Τζέιμς η Μονακό νίκησε την Πέμπτη την Μπάγερν Μονάχου με 83-78 στη Γερμανία για την 21η αγωνιστική της Euroleague!

Έμεινε έτσι ζωντανή στο κυνήγι της οκτάδας, φτάνοντας στο 8-11 ρεκόρ, όσο έχουν πλέον και οι Βαυαροί.

Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 26 πόντους με 5/7 τρίποντα, από 13 σε κάθε ημίχρονο κι είχε έξι ασίστ.

Άλλους 16 πέτυχε για τους νικητέρς ο Ντανίλο Άντζουσιτς, 11 ο Μπέικον και 10 ο Μοτεγιούνας.

Ο Κόρεϊ Γουόλντεν (26π.) έκανε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο με 5/7 τρίποντα και συνολικά 17 από τους 31 πρώτους πόντους της Μπάγερν Μονάχου.

Είχε 11 από τους 18 στο πρώτο δεκάλεπτο, έφτασε στα 5/6 τρίποντα στο 31-28 με έξι λεπτά για το ημίχρονο, αλλά μόνος του, δεν κερδίζει -πλέον- κανείς.

Αν κι η ομάδα του Τρινκιέρι προηγήθηκε 35-28, με 4:06 για το τέλος, ήλθε η ανατροπή από το 12-0 σερί της Μονακό, που προηγήθηκε 40-35 στην ανάπαυλα με 13 πόντους του Μάικ Τζέιμς, μεταξύ των οποίων 5  με ένα τρίποντο στη λήξη

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς ήταν κυρίαρχη στο δεύτερο ημίχρονο, διατήρησε διαφορά και υπεροχή κι έφτασε στην τρίτη φετινή εκτός έδρας νίκη της.

Μόνο ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς ακολούθησε τον Γουόλντεν, με 14 πόντους κι η Μπάγερν γνώρισε την εντός έδρας ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-40, 54-62, 78-83