Την τρίτη συνεχόμενη ήττα του γνώρισε στη Euroleague o Παναθηναϊκός αυτή τη φορά από την Μπάγερν Μονάχου του Γουέιντ Μπάλντγουιν με 76-71 στην 28η αγωνιστική της Euroleague στη Γερμανία.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, πέτυχε για δεύτερο σερί αγώνα σε 4 μέρες, 27 πόντους κι έδωσε έξι ασίστ για να κάνει τη διαφορά σε ένα κλειστό παιχνίδι με χαμηλό σκορ και δυνατές άμυνες.

Ήταν η έκτη νίκη της ομάδας του Αντρέα Τρινκιέρι στους επτά τελευταίους αγώνες της, έφτασε το ρεκόρ της στο εντυπωσιακό 18-10 κι είναι μια νίκη-απόσταση από τη δεύτερη ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 9-17.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας ήταν πάλι μαχητική, αλλά το έλλειμα στη δημιουργία, σε μια βραδιά που απουσίασαν πάλι οι Νέντοβιτς-Παπαπέτρου περιόρισε τις επιθετικές της λύσεις και την ώθησε σε πολλά λάθη.

Το ψηλό σχήμα του Παναθηναϊκού ήταν η αφετηρία για να επιβληθεί στο παρκέ από την αρχή του αγώνα κι όσο κυλούσε ο χρόνος.

Από το 14-14 η ομάδα του Όντεντ Κάτας προηγήθηκε με 21-14 στο 10άλεπτο με τον Παπαγιάννη να μοιάζει ανίκητος και με την πολύ καλή του άμυνα, δεν επέτρεψε στους Γερμανούς να φτάσουν εύκολα στο καλάθι του.

Με πολυφωνία στο σκορ ο Παναθηναϊκός ήταν για σχεδόν 17 λεπτά απόλυτος κυρίαρχος κι έφτασε τη διαφορά στους 11 πόντους 35-24.

Αρκούσε όμως ένα κακό τρίλεπτο για να αλλάξουν όλα! Ο Σέλβιν Μακ έκανε τρία λάθη σε ισάριθμες επιθέσεις, η Μπάγερν βρήκε εύκολα καλάθια, ανέκτησε την αυτοπεποίθησή της κι έκανε ένα απίθανο 13-1 στα 2,5 τελευταία λεπτά!

Αποκορύφωμα, το τρίποντο και… αντιαθλητικό φάουλ, που χρεώθηκε στο μαρκάρισμα του Μπάλντγουιν ο Καλαϊτζάκης, για να προηγηθεί η Μπάγερν με ένα πόντο διαφορά, 37-36 σε ένα ημίχρονο που θα μπορούσε να χάνει τουλάχιστον με δέκα!

Δείτε το τρίποντο και φάουλ του Μπάλντγουιν:

H Μπάγερν πλέον είχε βρει τον τρόπο κι αύξησε κι άλλο την έντασή της ειδικά στην άμυνα.

Αρχικά στην τρίτη περίοδο έδειξε να παίρνει πλήρως τον έλεγχο του αγώνα, με τον Μπόλγντγουιν να έχει “πάρει φωτιά”!

Η ομάδα του Τρινκιέρι προηγήθηκε με οκτώ πόντους, 50-42, αλλά ήταν η σειρά του παναθηναϊκού να αντιδράσει στο φινάλε της περιόδου. Πρώτα μειώνοντας με το τρίποντο του Μάριο Χεζόνια στο 54-49 και μετά με τους ψηλούς του, κυρίως Μπεντίλ-Όγκουστ που μάζεψαν τη διαφορά στο καλάθι, 57-55 με τη λήξη.

Ο Μπάλντγουιν έδινε το ρυθμό και την ένταση στο παιχνίδι της Μπάγερν και στην τελευταία περίοδο. Πλέον ο Παναθηναϊκός έφτανε με μεγάλη δυσκολία στο αντίπαλο καλάθι καθώς η άμυνα της Μπάγερν είχε προσανατολιστεί στη φύλαξη της ρακέτας.

Άλλωστε όπως σχεδόν σε όλη τη σεζόν, ο Παναθηναϊκός σούταρε με κάκιστα ποσοστά από μακριά κι έλλειψη δημιουργικών γκαρντ δυσχέραινε το έργο του στην επίθεση.

Στο δίλεπτο η Μπάγερν είχε διαφορά οκτώ πόντων, 72-64, κι o Χεζόνια πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους από τη γραμμή των βολών για να μειώσει σε 74-69.

Στα 30 δεύτερα, ο Σαντ Ρος έκλεψε την μπάλα, όμως στην προσπάθειά του να πασάρει στον Χεζόνια έκανε το πέμπτο του λάθος κι ο Παναθηναϊκός έχασε και την τελευταία του ευκαιρία να γυρίσει τον αγώνα στο τέλος!

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 37-36, 57-55, 76-71