Δικό του παιχνίδι έχασε στο Μόναχο την Πέμπτη ο Παναθηναϊκός που προηγήθηκε με 9 πόντους της Μπάγερν Μονάχου με έξι λεπτά για τη λήξη, όμως ηττήθηκε με 81-78 στην 11η αγωνιστική της EuroLeague.

Μολονότι ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, μολονότι προηγήθηκε με 70-61 στο 34′, άφησε την πρώτη εκτός έδρας νίκη τη σεζόν να του γλιστρήσει από τα χέρια, να γνωρίσει την 5η σερί ήττα του, έβδομη εκτός έδρας σε ισάριθμους αγώνες και να πέσει στο 2-9 ρεκόρ.

Η κακή του άμυνα στο τέλος, ίσως η σιγουριά για τη νίκη με την οποία είχε πειστεί στα 34 λεπτά του αγώνα, του στοίχισαν, απέναντι σε μια Μπάγερν με έλλειμμα -της συνήθους- ενέργειας και τον Τρινκιέρι να παραδέχεται στη flash interview, μετά τον αγώνα, ότι ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος:

Ο Νταρούν Χίλιαρντ πέτυχε 12 πόντους στην πρώτη περίοδο, με τρία τρίποντα, κι η Μπάγερν άρχισε πιο ορεξάτη τον αγώνα έχοντας ήδη 16 πόντους σε σχεδόν πέντε λεπτά αγώνα.

Νταρούν Χίλιαρντ

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε από την άμυνα και με 10 πόντους του Ιωάννη Παπαπέτρου, από 4/4 σουτ πήγε στα ίσια το 10άλεπτο, 22-22.

Η άμυνα ζώνης των “πράσινων” έφερε ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα στη β΄περίοδο, όταν περιόρισε τη δράση των περιφερειακών της Μπάγερν κι ειδικά του Χίλιαρντ που μέχρι το ημίχρονο, πέτυχε άλλους 2 πόντους.

Τζέρεμι Έβανς

Στο ίδιο διάστημα ο Παναθηναϊκός έβγαλε καλές συνεργασίες, κυρίως στο ζωγραφιστό και πάντα, με “πυλώνα” τον καλύτερο Παπαπέτρου… του Νοεμβρίου, πολύ θετικό τον Έβανς και, όπως πάντα, πολύτιμο τον Κασελάκη, παγίωσε προβάδισμα  που έφτασε έως και τους 8 πόντους, (40-32) όταν άρχισε να παίρνει προσπάθειες κι ο Μέικον.

Το ημίχρονο τελείωσε με 44-37 με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να έχει ήδη 10 ασίστ, 50% στο τρίποντο και να κυριαρχεί στο ριμπάουντ.

Λεωνίδας Κασελάκης

Το ακόμα καλύτερο νέο, ήταν πως ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς δεν είχε μπει ποτέ στον αγώνα, χρεώθηκε νωρίς με 3 φάουλ, κι η Μπάγερν δεν είχε το φυσικό της ηγέτη στο παρκέ.

Η διαφορά για την ελληνική ομάδα έφτασε δύο φορές στους δέκα πόντους, στην τρίτη περίοδο 49-39 και 57-47, όμως στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου η Μπάγερν άνοιξε το ρυθμό και γύρισε το παιχνίδι.

Ο Όμπστ έδωσε το μακρινό σουτ, που πλην του Χίλιαρντ της έλειπε, ο Ρούμπιτ, έδωσε υπόσταση στο παιχνίδι της στη ρακέτα, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός ακολουθούσε παθητική στάση στην άμυνα, μην έχοντας την προσήλωση των πρώτων 25 λεπτών.

Για αυτό η ομάδα του Τρινκιέρι μείωσε 59-60 στα 30 λεπτά και προσπέρασε στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου με 61-60, με τον Ντεσόν Τόμας, που είχε ήδη 5/5 προσπάθειες.

Ντεσόν Τόμας

Το “καμπανάκι” είχε χτυπήσει πλέον για τον Παναθηναϊκό, που φρόντισε άμεσα να επαναφέρει την πρότερη κατάσταση με αφετηρία την άμυνά του και αιχμή, τα τρίποντα των Μέικον-Νέντοβιτς που ολοκλήρωσαν 10-0 σερί για την ελληνική ομάδα και το προσπέρασμα με 70-61 με έξι λεπτά για τη λήξη.

Οι Γερμανοί… ξανάρθανε, στο ματς, με τους Τόμας, Χίλιαρντ, Γουόλντεν για να μειώσουν στους 2, 72-74 και το ματς να παίρνει πλέον ξεκάθαρη μορφή ντέρμπι για το τελευταίο τρίλεπτο.

Ο Γουάιτ που είχε 10/10 βολές φέτος στη διοργάνωση έχασε και τις 2 στα 46” όταν το σκορ ήταν 76-74 για τον Παναθηναϊκό και ο Λούτσιτς με τρίποντο έβαλε μπροστά την Μπάγερν στα 29 δεύτερα για το τέλος, με 77-76.

Το σουτ του Μέικον για τη νίκη ήταν καλό, η μπάλα δεν τον ήθελε και στη διεκδίκηση ο Ρούμπιτ κέρδισε το φάουλ. Με 10 δευτερόλεπτα για τη λήξη, είχε 2/2 κι έκανε το 79-76!

Ο Νέντοβιτς μείωσε από τη γραμμή των βολών 79-78, μολονότι φάνηκε πρόθεση να χάσει τη δεύτερη. Ο Ρούμπιτ, πάλι, πήγε στις βολές στα 6 δεύτερα κι έκανε το 81-78.

Ο Νέντοβιτς ξόδεψε τα 3,5 από ρα 6 τελευταία δευτερόλεπτα με παρ’ ολίγον λάθος πάσα και στο τέλος, έχασε το τελευταίο σουτ του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να χάνει μέσα από τα χέρια του, ένα παιχνίδι που για 35 λεπτά, έμοιαζε καλύτερος κι έτοιμος για την πρώτη φετινή του εκτός έδρας νίκη του.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-44, 59-60, 81-78

Δείτε φωτογραφίες από τον αγώνα:

Μπάγερν-Παναθηναϊκός: Η προθέρμανση των “πράσινων” κι οι φωτογραφίες φιλάθλων με Αλβέρτη-Διαμαντίδη

EuroLeague 2021-22: Βαθμολογία

EuroLeague 2021-22: Πρόγραμμα-Αποτελέσματα