Μπάγερν-Μπαρτσελόνα

Παίζοντας τρομερή άμυνα, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 59-52 της Μπαρτσελόνα και ισοφάρισε 2-2 τη σειρά των playoffs της EuroLeague.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι απέδειξε ότι δεν θα βρίσκεται τυχαία μήνα Μάιο στη διοργάνωση και την Τρίτη (3/5) στις 21:00 θα τα δώσει όλα στη Βαρκελώνη για μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις όλων των εποχών.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Νικ Γουέιλερ-Μπαμπ, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους, πήρε 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, καταγράφοντας 24 αξιολόγηση.

Κανένας άλλος παίκτης της Μπάγερν δεν ήταν διψήφιος, ενώ από πλευράς Μπαρτσελόνα ο μοναδικός ήταν ο Άλεξ Αμπρίνες (επίσης 12 πόντοι) και ο Μπράντον Ντέιβις είχε 11 ριμπάουντ.

Ο Νικ Καλάθης σε 18:34 κατέγραψε 3 πόντους με 1/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 1/2 βολές, συν 3 ασίστ.

Τα ποσοστά της Μπαρτσελόνα ήταν αποκαρδιωτικά. Είχε 14/52 σουτ εντός πεδιάς, με 9/23 δίποντα και 5/29 τρίποντα, ενώ υπέπεσε σε 13 λάθη για μόλις 9 ασίστ, “πιάνοντας” συνολική ομαδική αξιολόγηση 44!

Στον αντίποδα, η Μπάγερν ήταν αξιοπρεπής στα δίποντα (45,9%), πολύ εύστοχη στις βολές (86,7%) και πήρε 42 ριμπάουντ.

Τα highlights του αγώνα:

Η Μπάγερν κατέγραψε το πρώτο σερί του αγώνα, μετατρέποντας το 11-10 σε 18-10 και δείχνοντας ότι είναι αποφασισμένη να ισοφαρίσει τη σειρά.

Διέθετε πλουραλισμό στην επίθεση, στοιχείο που την έφερε στο +10 στις αρχές της β’ περιόδου, απέναντι σε μία Μπαρτσελόνα που δεν έβρισκε εύκολα λύσεις.

Σύντομα ήρθε και το +12 για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, προτού αφυπνιστεί ο Άλεξ Αμπρίνες και μειώσει προσωρινά, δεδομένου ότι με τρίποντο του Όγκνιεν Γιάραμαζ η Μπάγερν έκλεισε το ημίχρονο στο +11.

Οι μόλις 25 πόντοι σε 20 αγωνιστικά λεπτά δεν ήταν καλό νέο για τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Οι 34 σε 30 ήταν ακόμα χειρότερο μαντάτο, πόσω μάλλον από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι σημείωσαν περισσότερους σε εκείνο το διάστημα. Το 2-2 ήταν πλέον ένα αρκετά ρεαλιστικό σενάριο.

Η Μπάρτσα έμεινε άποντη για 5:30 λεπτά στο β’ ημίχρονο. Όχι ότι η Μπάγερν έκανε τη διαφορά στην επίθεση. Μόνο 3 πόντους σημείωσε σε 05:59. Βρισκόταν όμως σταθερά σε θέση οδηγού.

Το 48-29 διά χειρός Οθέλο Χάντερ μόλις 01:17 πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έδινε πια ταμπέλα φαβορί στην ομάδα του. Πολύ έντονα μάλιστα. Ασχέτως αν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 16 στην εκπνοή με τον Μπράντον Ντέιβις (πρώτοι του πόντοι).

Στο ίδιο τέμπο κυμάνθηκε το ματς και στην τέταρτη περίοδο. Η Μπαρτσελόνα δεν σκόραρε ούτε με… αίτηση (35% δίποντα, 8,7% τρίποντα, 73,9% βολές μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου), ενώ ο Νίκολας Λαπροβίτολα είχε σπάσει τα στεφάνια (0/2 δίποντα, 1/6 τρίποντα).

Πέντε λεπτά και 15 δευτερόλεπτα είχαν περάσει και οι φιλοξενούμενοι είχαν σημειώσει μόλις 3 πόντους! Ποιος να το περίμενε. Τότε ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις μείωσε σε 56-40, αλλά ήταν πια αργά για την ομάδα του.

Ο Νικ Γουέιλερ-Μπαμπ έγραψε το 58-40 με 03:35 να απομένουν. Αυτό ήταν το σκορ μέχρι τα 02:53, όταν ο Αμπρίνες στήθηκε στη γραμμή των βολών και μείωσε σε 58-42. Το επιμέρους της Μπάρτσα στο τέλος ήταν 12-1, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να τη στείλει από σήμερα στο Final 4 του Βελιγραδίου.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 36-25, 50-34, 59-52