Μπρουκ Λόπεζ

Παρά την απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν εύκολα με 123-112 των Ατλάντα Χοκς, έκαναν το 3-2 και απέχουν μία νίκη από τους τελικούς του NBA, εκεί όπου περιμένουν οι Φίνιξ Σανς!

Οι Μπακς προηγήθηκαν με διαφορά 20 πόντων στο ξεκίνημα (30-10) και είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στα 48 λεπτά του Game 5.

Ο Μπρουκ Λόπεζ έκανε ρεκόρ καριέρας στα playoffs με 33 πόντους (5/7 βολές, 14/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα), ενώ είχε ακόμα 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 τάπες!

Ο Κρις Μίντλετον μέτρησε 26 πόντους με 10/20 σουτ, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 25 πόντους με 9/20 σουτ, 13 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Μπόμπι Πόρτις κάλυψε όσο καλύτερα μπορούσε το κενό του Γιάννη, έχοντας 22 πόντους με 9/20 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Πολύ καλός στην άμυνα ήταν ο Πι Τζέι Τάκερ (5π., 11ρ.), ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 3:16 λεπτά, έχοντας 1 κλέψιμο και 3 φάουλ.

Από την πλευρά των Χοκς, που αγωνίστηκαν ξανά χωρίς τον Τρέι Γιανγκ, ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς είχε 28 πόντους με 7/16 τρίποντα, ο Τζον Κόλινς 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ντανίλο Γκαλινάρι 19 πόντους και ο Λού Γουίλιαμς 17 πόντους.

Το Game 6 θα διεξαχθεί στην Ατλάντα, τα ξημερώματα της Κυριακής (4/7, 03:30), με τα ιατρικά επιτελεία των δύο ομάδων να έχουν πέσει πάνω στους Τρέι Γιανγκ και Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-22, 65-56, 91-78, 123-112.