Γιάννης Αντετοκούνμπο

Με κορυφαίο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μιλγουόκι Μπακς προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 41 πόντων (105-64) και διέλυσαν με 125-91 τους Ατλάντα Χοκς, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τους τελικούς της Ανατολής.

Με καταπληκτική και ομαδική επίθεση (29 ασίστ για 15 λάθη), αλλά και σούπερ άμυνα πάνω στον Τρέι Γιανγκ, τα “ελάφια” καθάρισαν το Game 2 από το πρώτο ημίχρονο (77-45)!

Ο “Greek Freak” μέτρησε 25 πόντους με 3/4 βολές, 11/15 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόνο 1 λάθος σε 29 λεπτά συμμετοχής!

Ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 22 πόντους με 9/14 σουτ και 7 ασίστ, ο Μπρουκ Λόπεζ 16 πόντους με 6/8 σουτ, ο Κρις Μίντλετον μέτρησε 15 πόντους με 6/13 σουτ, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 2 πόντους με 1/2 δίποντα, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 10 λεπτά συμμετοχής.

Οι Μπακς χρησιμοποίησαν 15 παίκτες και σκόραραν οι 14, το ίδιο και οι Χοκς! Από το Μιλγουόκι δεν σκόραρε μόνο ο Τζάστιν Τζάκσον, ενώ εκτός 15άδας ήταν ο τραυματίας ΝτιΒιντσέντζο και ο Τουπάν.

Από την πλευρά των ηττημένων, ο Τρέι Γιανγκ είχε 15 πόντους με 6/16 σουτ (1/8 τρίποντα) και 9 λάθη, ο Ντανίλο Γκαλινάρι 12 πόντους, ενώ οι Τζον Κόλινς και Καμ Ρέντις πέτυχαν από 11 πόντους ο καθένας.

Οι Χοκς είχαν 9/36 τρίποντα και 19 λάθη για μόλις 13 ασίστ!

Το Game 3 θα διεξαχθεί στην Ατλάντα, τα ξημερώματα της Δευτέρας (28/6, 03:30).

Τα δωδεκάλεπτα: 34-28, 77-45, 103-63, 125-91.