Με τον ασταμάτητο Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει 38 πόντους, οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν εύκολα τους Κλίβελαντ Καβαλίερς με 117-102 στο Fiserv Forum.

Οι Μπακς παραμένουν στη δεύτερη θέση της Ανατολής με ρεκόρ 13-5, πίσω από τους Μπόστον Σέλτικς (15-4), ενώ οι Καβαλίερς είναι τρίτοι με 12-7.

Οι Καβαλίερς προηγήθηκαν με 52-63 στο ημίχρονο, όμως οι Μπακς έκαναν ένα επιμέρους 35-10 στο τρίτο δωδεκάλεπτο (συνολικά 65-39 στο δεύτερο ημίχρονο) και καθάρισαν τον αγώνα!

Το Μιλγουόκι έκανε ένα τρομερό 23-2 στο τρίτο δωδεκάλεπτο, ενώ είχε βρεθεί πίσω ακόμα και με διαφορά 16 πόντων!

Ο “Greek Freak” μέτρησε 38 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 τάπες σε 30:57 λεπτά συμμετοχής, έχοντας 10/14 βολές, 11/17 δίποντα και 2/3 τρίποντα, ενώ έκανε ρεκόρ καριέρας με 9 καρφώματα!

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Τζεβόν Κάρτερ (18π.), Μπόμπι Πόρτις (14π., 8ρ., 4ασ.), ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ έμεινε στους 9 πόντους με 4/13 σουτ.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε για 3 λεπτά και πήρε 1 αμυντικό ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 29 πόντους, ενώ ο Ντάριους Γκάρλαντ είχε 20.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-30, 52-63, 87-73, 117-102