Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν απίστευτος με τους Μιλγουόκι Μπακς κόντρα στους Λος Άντζελες Λέικερς στο Fiserv Forum, αλλά ο Ντέιβις, στην καλύτερη του εμφάνιση μέχρι στιγμής στη σεζόν τους υποχρέωσε σε ήττα με 133-129!

Στην “τιτανομαχία” του Γιάννη Αντετοκούνμπο με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς ο Άντονι Ντέιβις ήταν εκείνος που πήρε από το χέρι τους Λέικερς οδηγώντας τους στη νίκη!

Ο σταρ των Λέικερς, που ανέβηκαν στο 9-12, στην καλύτερη εμφάνισή του για φέτος σκόραρε 44 πόντους για το “διπλό” επί των Μπακς (15-6) με 129-133.

Ο ΛεΜπρον Τζέιμς είχε 28 πόντους, 8 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Ο “Greek Freak” μέτρησε 40 πόντους (8/11 βολές, 16/20 δίποντα, 0/3 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 τάπα.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 28 πόντους με 6/12 τρίποντα, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Σε ένα παιχνίδι με απίστευτο ρυθμό από την αρχή, οι Λέικερς προηγήθηκαν στο δωδεκάλεπτο με 33-31, ενώ συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο, κάνοντας επί μέρους 27-33 πήγαν στα αποδυτήρια στο +8 (58-66).

Τα “Ελάφια” πέρασαν στην αντεπίθεση με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο πρωταγωνιστή στο τρίτο δωδεκάλεπτο, για να μειώσουν στους τέσσερις (97-101).

Τελικά το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπι, με τους Μπακς να περνούν μπροστά 5:07 πριν τον τέλος (120-118).

Παρά την επιστροφή του Κρις Μίντλετον (17π.,7ασ.), οι γηπεδούχοι ήταν αδύνατο να στηριχθούν μόνο στις προσπάθειες του Γιάννη στην τελευταία περίοδο. Το παιχνίδι πήγε στην ισοπαλία 122-122 στο 44′, ωστόσο στα τελευταία λεπτά οι Λέικερς ήταν αυτοί που κράτησαν την ψυχραιμία τους, καθώς Ντέιβις και ΛεΜπρόν “υπέγραψαν” τη νίκη για το 129-133.

Tα δωδεκάλεπτα: 31-33, 58-66, 97-101, 129-133.