Ο προπονητής της ΑΕΚ Λούκα Μπάνκι μετά τη ήττα της πρεμιέρας (75-79), μίλησε για την Χάποελ Ιερουσαλήμ, για τη συνέχεια, αλλά και για όσα πρέπει να βελτιώσει η ομάδα του.

Μετά την ήττα από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ (75-79), στην πρεμιέρα του Basketball Champions League, ο Λούκα Μπάνκι μίλησε για την έκβαση του αγώνα. Ο Ιταλός προπονητής δεν κρύφτηκε και μίλησε πολύ ανοιχτά για τον πως χάθηκε το πρώτο παιχνίδι από την Χάποελ.

Όπως είπε δεν είχε κανένα παράπονο για το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο εμφανίστηκε προβληματισμένος για την εικόνα της ΑΕΚ στο δεύτερο. Συγκεκριμένα εξέφρασε την απογοήτευσή του επειδή οι παίκτες του παράτησαν το παιχνίδι.

Τέλος, έδωσε το σύνθημα της ανασυγκρότησης και τόνισε ότι η ομάδα του πρέπει να χτίσει τον χαρακτήρα της και να μην παρατάει τα παιχνίδια.

Δείτε τι δήλωσε ο Ιταλός προπονητής:

“Ήταν πολύ σκληρό παιχνίδι από την αρχή. Η ομάδα ήταν προετοιμασμένη για το επίπεδο της προσπάθειας, που έπρεπε να καταβάλει. Πνευματικά δεν ήταν εύκολο μετά την ήττα στο Περιστέρι, αλλά η ομάδα ανταποκρίθηκε. Η ποιότητα του πρώτου μέρους μας έδωσε την αίσθηση ότι θα μπορούσαμε να παίξουμε έτσι ως το τέλος. Όμως όταν παίζεις με τέτοιες ομάδες, πρέπει να έχεις πειθαρχία επί 40 λεπτά.

Είδατε στο δεύτερο μέρος την ποιότητα του αιφνιδιασμού τους. Στα πρώτα 20 λεπτά δεν με στεναχώρησε τίποτα. Όλοι έκαναν εξαιρετική προσπάθεια, αλλά όταν παίζεις σε τέτοιο επίπεδο, απαγορεύεται και το παραμικρό λάθος. Είμαι απογοητευμένος επειδή τα παρατήσαμε. Ό,τι έγινε στην τρίτη περίοδο, μπορεί να συμβεί, αλλά δεν υπήρχε λόγος να τα παρατήσουμε. Δύο λεπτά πριν από το τέλος μοιάζαμε σαν μια ομάδα που δεν μπορεί να παίξει. Έβλεπα παίκτες να έχουν σκυμμένα τα κεφάλια τους.

Θέλουμε χρόνο. Είχαμε πολλές αλλαγές στο ρόστερ, χτίζουμε χημεία, ο Καββαδάς άργησε να μπει στην ομάδα. Πρέπει να επιταχύνουμε τη διαδικασία, να βελτιώσουμε τον χαρακτήρα της ομάδας. Δεν πρέπει να τα παρατάμε. Το παιχνίδι κρίθηκε σε μία επίθεση στο τέλος και είμαι απογοητευμένος επειδή τα είχαμε παρατήσει τα προηγούμενα λεπτά. Αν μείνεις συμπαγής και δεν τα παρατήσεις μπορείς να παίξεις το παιχνίδι ως το τέλος”.