Μετά τη νίκη της ΑΕΚ επί της Ντιζόν (90-80) ο Λούκα Μπάνκι, στη συνέντευξη Τύπου, στάθηκε στην επιθετικότητα της γαλλικής ομάδας.

Αρχικά, ο Λούκα Μπάνκι τόνισε ότι το παιχνίδι ήταν πολύ σημαντικό και η Ντιζόν παρουσιάστηκε πολύ καλή επιθετικά στο ρπώτο 20λεπτο.

Στη συνέχεια, παραδέχθηκε ότι οι παίκτες του χρειάζονταν περισσότερη αυτοπεποίθηση για να πάρουν τη νίκη.

Τέλος, στάθηκε στα πολλά επιθετικά ριμπάουντ και στον έλεγχο του παιχνιδιού από τη μεριά της ομάδας του.

Αναλυτικά ο Λούκα Μπάνκι δήλωσε:

“Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι κόντρα σε μια ομάδα που ήταν σε πολύ καλή κατάσταση που έπαιξε εξαιρετικά και το απέδειξε μέχρι τέλους σήμερα. Παλέψαμε στο πρώτο ημίχρονο, όπου η Ντιζόν έπαιξε εξαιρετικά στην επίθεση και είχε υψηλά ποσοστά στην επίθεση.

Υποφέραμε από την επιθετικότητά τους. Από το τέλος του πρώτου μέρους κατάλαβα ότι η ομάδα μου πρέπει να παίξει με περισσότερη αυτοπεποίθηση. Είπαμε με τους παίκτες ότι μπορεί να μην έχει σημασία πως χάσαμε κάποια ελεύθερα σουτ, πρέπει να ανεβάσουμε το επίπεδο επιθετικότητας στην άμυνα, να πάρουμε τα ριμπάουντ και η ομάδα απάντησε εξαιρετικά.

Είχαμε διάθεση και πήραμε πολλά επιθετικά ριμπάουντ, που μας έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες και ελέγξαμε τον ρυθμό του αγώνα. Πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη, κόντρα σε μια εξαιρετική ομάδα που έχει αποδείξει πως μπορεί να παίξει καλά κόντρα σε κάθε αντίπαλο”.