Στην κορυφή της Euroleague επέστρεψε η Μπαρτσελόνα που νίκησε με 82-77 την Πέμπτη (13/01) την Εφές στο Παλάου Μπλαουγκράνα για την 12η αγωνιστική.

Ήταν η δεύτερη φετινή νίκη των Καταλανών επί των Τούρκων, στο ζευγάρι του τελικού του 2021, όπου είχε νικήσει η Εφές.

Ο Λιθουανός, Ρόκας Γιοκουμπάιτις, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, αφού ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 16 πόντους, 12 στο δεύτερο ημίχρονο.

Πέτυχε δε και το καθοριστικό καλάθι του αγώνα στα 21” για τη λήξη όταν έκανε το 82-77 και μολονότι έχασε τη συμπληρωματική βολή από το φάουλ που κέρδισε, σφράγισε τη νίκη της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Η Εφές έχασε τα τρία σουτ που είχε έως τη λήξη.

Πλήρωσε, όμως, τα 5/26 τρίποντα που είχε!

Η Μπαρτσελόνα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 16-4, ενώ η Εφές έχει 9-10.

Η Εφές έμεινε χωρίς τον προπονητή της, Εργκίν Αταμάν, ο οποίος αποβλήθηκε μετά από 2:33 στην τρίτη περίοδο, σε μια, μάλλον υπερβολική αντίδραση των διαιτητών στη διαμαρτυρία του, για ένα επιθετικό φάουλ που έκανε ο Μπράιαντ Ντάνστον.

Ο Αταμάν είχε αποβληθεί και στον αγώνα του Α’ γύρου στην Κωνσταντινούπολη!

Ο Νίκολα Μίροτιτς πέτυχε 13 από τους 15 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο για την Μπαρτσελόνα, ενώ 13 πρόσθεσε ο Σερτάτς Σανλί.

Για την Εφές ο Βασίλιε Μίτσιτς πέτυχε 18, ο Σέιν Λάρκιν 17 κι από 12 είχαν Ντάνστον και Σίμον.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-41, 61-56, 82-77