Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα πήρε μία εύκολη νίκη επί της Μπασκόνια με 71-57, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 20-8, ενώ από την άλλη η Μπασκόνια υποχώρησε στο 14-14.

Στην αναμέτρηση, η Μπάρτσα μπήκε πολύ δυνατά και με ένα επιθετικό κρεσέντο και τρομερή αστοχία της Μπασκόνια, προηγήθηκε με 21 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου (25-4).

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και μείωσαν στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου σε 33-26, ενώ το τέλος της τρίτης περιόδου τους βρήκε στο -5 (50-45).

Οι Καταλανοί βέβαια, έλεγξαν πλήρως τον αγώνα και παρά το γεγονός ότι η Μπασκόνια προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, δεν τα κατάφερε. Έτσι, η Μπαρτσελόνα δείχνοντας ψυχραιμία στην τελευταία περίοδο έφτασε στην τελική επικράτηση με 71-57.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς με 18 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 7 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από την άλλη για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς καλύτερος ήταν ο Φαλ με 12 πόντους, ενώ ο Γκιεντράιτις είχε 11.

Τα δεκάλεπτα: 25-4, 33-26, 50-45, 71-57