Η Μπαρτσελόνα λύγισε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 81-73 την Τετάρτη στη Βαρκελώνη κι επέστρεψε με 8-2 στην κορυφή, όπου έχει συγκατοίκους, τη Ρεάλ και την Αρμάνι!

Ήταν ένα ματς με ένταση αγώνα-Final 4, ήταν μια πρόβα από τις τιτανομαχίες που θα δούμε στη συνέχεια και κυρίως, την… άνοιξη, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα στην άμυνα, αλλά το ταλέντο ορισμένων παικτών τους, να λάμπει και επιθετικά.

www.allstarbasket.grΗ Μπαρτσελόνα έκανε μια εντυπωσιακή τελευταία περίοδο, με αιχμές τον Νίκολα Μίροτιτς (21π. συνολικά) και τον Μπράντον Ντέιβις (14π. , οι 8 στο Δ’), πέτυχε συνολικά 31 πόντους κι επέστρεψε από το -9 των 30′, όπου η ΤΣΣΚΑ είχε προηγηθεί με 60-51!

Η τρίτη περίοδος ήταν αποκάλυψη για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδηη οποία πέτυχε 33 πόντους με 8/10 τρίποντα, ενώ είχε 27 πόντους και 2/12 τρίποντα σε όλο το πρώτο ημίχρονο!

Ήταν ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν (21π.) με 4/4 τρίποντα και 14 πόντους σε αυτό το διάστημα, που αφύπνισε την ΤΣΣΚΑ, για να ακολουθήσει με 2/2 ο Τόρνικε Σενγκέλια σε ένα τρομερό ξέσπασμα των Ρώσων.

www.allstarbasket.grΉταν μια περίοδος που όλα βγήκαν στην ΤΣΣΚΑ, αφού και στη λήξη, με απίθανο τρόπο, ο Γκριγκόνις νίκησε την άμυνα, το χρονόμετρο και την… κακή στάση του σώματός του, όταν έπρεπε να πάρει το σουτ:

Δείτε το τρίποντο του Γκριγκόνις στη λήξη της τρίτης περιόδου:

Αν κι έχασε τον Νικ Καλάθη με τραυματισμό, η Μπαρτσελόνα βρήκε τρόπο να ανατρέψει την κατάσταση στο τέλος. Άρχισε με 19-4 την τελευταία περίοδο, ο Φόιγκτμαν μείωσε 70-67 με το 6ο (!) τρίποντό του, αλλά ο Ντέιβις και ο Μίροτιτς πέτυχαν συνεχόμενα καθοριστικά καλάθια για τη νίκη της ομάδας του Γιασικεβίτσιους!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έχει πλέον ρεκόρ 5-5.

EuroLeague 2021-22: Βαθμολογία

EuroLeague 2021-22: Πρόγραμμα-Αποτελέσματα