Στον Κώστα Παπανικολάου που σήμερα χειρουργήθηκε, αφιέρωσε τη νίκη της ομάδας του με 75-61 επί της Ζενίτ την Παρασκευή στο ΣΕΦ, ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, αφιέρωσε τη νίκη επί της Ζενίτ στον φόργουορντ των “ερυθρολεύκων”, Κώστα Παπανικολάου.

“Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για τη σπουδαία τους προσπάθεια στα τρία δεκάλεπτα.

Ήταν μια νίκη που πραγματικά εκτιμώ γιατί τρέφω μεγάλο σεβασμό για την Ζενίτ.

Έχουν σπουδαίο ρεκόρ σε εκτός έδρας παιχνίδια. Μέχρι τώρα είχαν εννιά νίκες, οπότε ήταν ένα πραγματικά απαιτητικό ματς για εμάς.

Συγχαρητήρια στον Πασκουάλ και τη Ζενίτ για την παρουσία τους στην φετινή σεζόν. Συγχαρητήρια και στους παίκτες μου. Θέλω να αφιερώσω τη νίκη στον Κώστα Παπανικολάου που σήμερα σε επέμβαση.

Θέλω να του στείλω τις καλύτερες ευχές μου, αλλά και όλης της ομάδας για ταχεία ανάρρωση. Είναι πολύ σημαντικός παίκτης για εμάς και τον περιμένουμε να επιστρέψει ακόμη πιο υγιής”.

Ο προπονητής της Ζενίτ, Τσάβι Πασκουάλ δήλωσε:

“Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Εμείς στο δεύτερο μέρος εξαφανιστήκαμε εντελώς. Λεπτό προς λεπτό χάναμε την αυτοπεποίθησή μας, σταματήσαμε να παίζουμε στην επίθεση, δεν μπορούσαμε να σκοράρουμε κάτω από το καλάθι, δεν μπορούσαμε να σκοράρουμε όταν ήμασταν εντελώς ‘ελεύθεροι’.

Ο Ολυμπιακός μέσω του Βεζένκοφ άλλαξε το παιχνίδι. Από τη στιγμή που δεν μπορούσαμε να σκοράρουμε σε εύκολες καταστάσεις, ήταν αδύνατο να κερδίσουμε. Είχαμε έλλειψη αυτοπεποίθησης στο τελευταίο δεκάλεπτο και δεν αξίζαμε να κερδίσουμε”.