Τα 15 λεπτά καλού μπάσκετ, μάλλον δεν ικανοποίησαν τον Γιώργο Μπαρτζώκα, όπως φάνηκε έπειτα από τη νίκη που πέτυχε ο Ολυμπιακός με 93-84 απέναντι στη Λάρισα το Σάββατο στο ΣΕΦ για την Basket League.

Όσα δήλωσε ο προπονητής του Ολυμπιακού στη συνέντευξη Τύπου:

“Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην Λάρισα για την γενικότερη πορεία της.

Αυτή τη στιγμή είναι από τις δυσκολότερες ομάδες να αντιμετωπίσεις στην λίγκα.

Έχουν καλή εκτέλεση αμυντικά και επιθετικά, καλή χημεία και καλό κοουτσάρισμα. Και πριν το ματς και κατά τη διάρκειά του πίστευα πως ήταν το καλύτερο που θα μπορούσαμε να έχουμε πριν το παιχνίδι της Μεγάλης Τετάρτης.

Θέλω, λοιπόν, να τους πω μπράβο και καλή συνέχεια”, είπε ο Μπαρτζώκας και συνέχισε:

“Για εμάς προφανώς αρκούσε ένα δεκαπεντάλεπτο καλού μπάσκετ για να κερδίσουμε. Το δεύτερο μισό της 2ης περιόδου και το τρίτο δεκάλεπτο αρκούσαν να πάρουμε μια διαφορά περίπου είκοσι πόντων.

Μετά χαλαρώσαμε.

Νιώθω πως οι παίκτες μας, μετά το ματς με τον Παναθηναϊκό, το οποίο μας έδωσε μεγάλο προβάδισμα για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, θεωρούν πως πρέπει να κάνουν οικονομία δυνάμεων στην ελληνική λίγκα.

Αυτοί κάνουν τη δουλειά τους και εγώ πρέπει να κάνω τη δική μου και να τους πιέζω.

Καταλαβαίνω πως το προηγούμενο παιχνίδι ήταν στην Πάτρα την Πέμπτη, σήμερα είναι Σάββατο.

Πρέπει, όμως, να τους πείσω πως αυτά τα ματς δεν είναι διαδικαστικά και πως είναι μεγάλο το κέρδος της ομάδας αν παίζει με ένταση.

Εμείς πρέπει να προετοιμαστούμε για την Τετάρτη σωματικά, πνευματικά, τακτικά και να παλέψουμε μαζί με τον κόσμο μας για την πρώτη νίκη στα πλέι οφ”.

Δείτε και όσα είπε ο Γιώργος Μπαρτζώκας έπειτα από τον αγώνα στην κάμερα της ΕΡΤ: