Η τρίτη συνεχόμενη νίκη στην Ισπανία, με 97-92 την Παρασκευή επί της Μπασκόνια, ώθησε τον προπονητή του Ολυμπιακού, Γιώργο Μπαρτζώκα να μοιράσει συγχαρητήρια στους παίκτες του για την προσπάθειά τους.

Συγκεκριμένα έπειτα από τον αγώνα στη Βιτόρια, για την 4η αγωνιστική της Euroleague, ο Μπαρτζώκας είπε:

“Ήταν μια πραγματικά πολύ δύσκολη και σημαντική αυτή για εμάς.

Η Μπασκόνια έχει φανταστική ομάδα.

Το ξέραμε έχοντας δει τα τρία προηγούμενα παιχνίδια της, αλλά το συνειδητοποιήσαμε και σήμερα, ειδικά με τον τρόπο που έπαιξε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον τρόπο που σούταραν στην 3η περίοδο.

Με τον τρόπο που έπαιξαν ήταν πολύ δύσκολο για εμάς να επιστρέψουμε στο παιχνίδι. Χρειάστηκε τεράστια προσπάθεια για να τα καταφέρουμε και να ελέγξουμε τα συναισθήματά μας.

Προσπαθήσαμε να ρίξουμε λίγο τον ρυθμό γιατί η Μπασκόνια τον πήγε σε πολύ υψηλό επίπεδο κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Τελικά, ο Κώστας Σλούκας πήρε καλές αποφάσεις στο τέλος του αγώνα, σκόραρε και πάσαρε την μπάλα στους ελεύθερους παίκτες. Φυσικά και ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν καθοριστικός, ειδικά στην 3η περίοδο.

Η άμυνα του Γουόκαπ στο δεύτερο μέρος και τα επιθετικά ριμπάουντ του Φαλ, μάζεψε πέντε επιθετικά, δύο από αυτά στο τέλος σε καθοριστικό σημείο, έπαιξαν σημαντικό ρόλο.

Ήμασταν εύστοχοι στις ελεύθερες βολές στο τέλος, πήραμε τη νίκη, μια πολύ σημαντική νίκη.

Ήταν η τρίτη μας νίκη στην Ισπανία από το ξεκίνημα της φετινής Ευρωλίγκας και πρέπει να δώσω τα εύσημα στους παίκτες μου για την φανταστική τους προσπάθεια”.

Σε ερώτηση για το εάν θεωρεί κλειδί την άμυνα του Τόμας Γουόκαπ, απάντησε:

“Ο Τόμας είναι σπουδαίος αμυντικός, ειδικά κόντρα σε ταλαντούχους αντιπάλους, όπως είναι ο Χάουαρντ.

Ο Χάουαρντ είχε 30 πόντους ανά αγώνα στα τελευταία παιχνίδια, σούταρε με απίστευτη αυτοπεποίθηση και έπρεπε να αμυνθούμε σκληρά εναντίον του.

Ο Τόμας το έκανε, αλλά και όλη η ομάδα έπαιξε πολύ καλή άμυνα, προκειμένου να τον σταματήσουμε και να μην τον αφήσουμε να κάνει ένα ακόμη καλό επιθετικό παιχνίδι.

Ο Τόμας είναι πάντα κλειδί για την ομάδα μας”.

EuroLeague 2022-23: Οι μεταγραφικές κινήσεις των 18 ομάδων

Μάθετε εδώ όλες τις τελευταίες Ειδήσεις της Euroleague.