Ο Παναθηναϊκός ΑμεΑ αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ελλάδας στο μπάσκετ με αμαξίδιο τη Μ.Δευτέρα, καθώς νίκησε στον τελικό του Final 4, στο Λίντο, τον Μέγα Αλέξανδρο με 70-53.

Είναι το πρώτο πρωτάθλημα του Παναθηναϊκού στην ιστορία του τμήματος, κι αφού πρώτα, απέκλεισε στον ημιτελικό τον Άτλα με 74-44.

Ο Μέγας Αλέξανδρος είχε νικήσει στον ημιτελικό τη Δωδεκάνησο με 66-50.

Ο τελικός, όπως και όλη η διοργάνωση, έγινε υπό την παρουσία του υφυπουργού Αθλητισμού, Λευτέρη Αυγενάκη που απένειμε και το τρόπαιο στους Πρωταθλητές.

MVP και πρώτος σκόρερ του Final 4, αναδείχθηκε ο Νέλσον του Παναθηναϊκού ΑμεΑ.

Όλες οι ομάδες χειροκροτήθηκαν από τους φιλάθλους στις απονομές, ενώ την παράσταση έκλεψε η αποθέωση που γνώρισε η ομάδα του Μ.Αλέξανδρου, από τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού, με τη λήξη του τελικού, σε ένα πολύ ηχηρό μήνυμα για τις αξίες του αθλητισμού!

Ασφαλώς οι παίκτες και οι συντελεστές της επιτυχίας του Παναθηναϊκού ΑμεΑ γιόρτασαν με την ψυχή τους την κατάκτηση, μπροστά στους φίλους τους στους οποίους έσπευσαν, έπειτα από την απονομή.

Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος που νίκησε στον μικρό τελικό τον Άτλα, με 56-42.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 28-24, 44-35, 56-42.