Φόιγκτμαν

Με ένα απίθανο τρίτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια ισοπέδωσε τη Χίμκι Μόσχας με 104-86 το βράδυ της Παρασκευής (08/03) και παρέμεινε εντός οκτάδας!

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έκανε τρίτη περίοδο με εμφάνιση ομάδας… ΝΒΑ επί της Χίμκι και με επιμέρους σκορ 38-16 έβαλε απότομα τέλος στις βλέψεις των Ρώσων για έκπληξη!

Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις, “έκλεισε το μάτι” στις δύο ελληνικές ομάδες όταν προηγήθηκε με 41-40 με τον Μάλκολμ Τόμας να έχει 11 πόντους από 5/5 δίποντα και τον Τόνι Κρόκερ 9, με τρία τρίποντα.

Ο Βενσάν Πουαριέ είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 24 αξιολόγηση από το ημίχρονο, μην επιτρέποντας στους Ρώσους να καρπωθούν με μεγαλύτερη διαφορά την καλή τους εμφάνιση.

Μπασκόνια-Χίμκι Μόσχας

Η Φερνάντο Μπουέσα Αρένα όμως, μπορεί να γίνει… κατηφορική για τον φιλοξενούμενο κι όταν η Μπασκόνια το πήρε απόφαση εκτέλεσε την αντίπαλό της. Είχε 5/9 τρίποντα στην τρίτη περίοδο, ακόμη κι ο Ντιόπ ευστόχησε από τα 6.75 και το 62-55 με 3:15 για το 30:00 έγινε 78-55 λίγο πριν τελειώσει το δεκάλεπτο.

Ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν άγγιξε το triple double έχοντας 16 πόντους, 9 ασίστ, 9 ριμπάουντ και ήταν ένας από τους επτά παίκτες της Μπασκόνια με διψήφιο αριθμό πόντων.

Δίχως τον Μίκι, με τον Σβεντ να ‘χει 15 πόντους με 5/14 σουτ και 6 λάθη, η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις δεν είχε τρόπο να γυρίσει, προσπάθησε απλά να μείνει ανταγωνιστική, και κράτησε τελικά τη διαφορά κάτω από τους 20.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-41, 78-57, 104-86