Μπασκόνια

Η Μπασκόνια πήρε μία πάρα πολύ σημαντική νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο με 86-69, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι Βάσκοι παρέμειναν στη διεκδίκηση μίας θέσης που οδηγεί στα playoff της διοργάνωσης, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 17-14, σημειώνοντας την τρίτη της σερί νίκη, ενώ η Αρμάνι Μιλάνο υποχώρησε στο 19-12.

Σε ένα παιχνίδι που όλα έδειχναν ότι θα είναι ντέρμπι και θα κριθεί στις λεπτομέρειες, η Αρμάνι ξεκίνησε καλύτερα παίρνοντας τα ηνία στο σκοράρσμα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +6 (10-16).

Στη συνέχεια, ωστόσο, η Μπασκόνια αντέδρασε και με τον Ζόραν Ντράγκιτς να δίνει το έναυσμα της αντεπίθεσης προηγήθηκε με 19-18, 05:54 πριν από την ανάπαυλα. Τελικά το ημίχρονο βρήκε τους Βάσκους μπροστά με 33-32.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς “κατάπιε” τους Ιταλούς, καθώς παίζοντας πολύ καλή άμυνα μπόρεσε να πάρει μία μεγάλη διαφορά, τελειώνοντας την τρίτη περίοδο στο +15 (60-45).

Η τέταρτη περίοδος δεν είχε διαφοράς με τον υπόλοιπο αγώνα, με τους γηπεδούχους να επικρατούν κατά κράτος της ομάδας του Έτορε Μεσίνα και να παίρνουν τη νίκη με 86-69.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Πιέρια Χένρι με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Πολονάρα να προσθέτει 17 πόντους, μαζί με 13 ριμπάουντ και τον Ντράγκιτς 15.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 33-32, 60-45, 86-69