Με τον Κώστα Σλούκα να πετυχαίνει 16 από τους 20 πόντους του στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός πέρασε και από τη Βιτόρια, το βράδι της Παρασκευής κερδίζοντας την Μπασκόνια με 97-92!

Ήταν η τέταρτη σερί νίκη του Ολυμπιακού στη διοργάνωση, τρίτη φέτος στην Ισπανία, ενώ παραμένει αήττητος στη EuroLeague (4-0)  κι έφτασε στο 8-0 στη νέα σεζόν.

Κι όλα αυτά, ενώ για 15,5 λεπτά, μετά την Α’ περίοδο, άφησε την Μπασκόνια να του κάνει double score (51-25) κι από το +16 να βρεθεί στο -10.

Ο Βεζένκοφ πρόσθεσε 26 πόντους, τους 16 στη Γ’ περίοδο που ο Ολυμπιακός έμεινε όρθιος μπροστά στο ξέσπασμα των Βάσκων και την κακή απόδοση της ελληνικής ομάδας, ενώ Λαρεντζάκης, Γουόκαπ, Φαλ, συνέθεσαν την πεντάδα που επανέφερε τη σταθερότητα και στο τέλος, έφερε μια ακόμα νίκη για τους “ερυθρόλευκους”, που συνιστά και την πρώτη φετινή ήττα της Μπασκόνια, που είχε αρχίσει με 3-0!

Σοβαρός και προσηλωμένος στο στόχο, πρώτα στην άμυνά του και μετά στην επίθεση, ο Ολυμπιακός έκανε 14-0 σερί, μετά το αρχικό 4-4 και πάγωσε τη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα.

Ο ΜακΚίσικ ηγήθηκε στην επίθεση (10π.) σε ένα δεκάλεπτο-όνειρο για τους “ερυθρόλευκους” που είχαν double score, 32-16, με κεκτημένη ταχύτητα από τις νίκες που είχαν προηγηθεί κι ειδικά αυτήν της Τετάρτης επί της Ρεάλ στη Μαδρίτη.

Όσο έμοιαζε μπάσκετ σεμιναριακού επιπέδου η πρώτη περίοδος, άλλο τόσο έγινε μπάσκετ προς… αποφυγή, η δεύτερη.

Προφανέστατα οι παίκτες του Μπαρτζώκα παρασύρθηκαν από τη διαφορά της περιόδου, άφησαν στην άκρη τις αρχές που είχε το παιχνίδι της ομάδας τους, άφησαν τους Βάσκους να κάνουν “παρέλαση” στη ρακέτα τους και γκρέμισαν όσα έχτισαν στο πρώτο μισό του ημιχρόνου.

www.allstarbasket.grΗ Μπασκόνια έκανε επιμέρους 31-10 στη β’ περίοδο, με 10 πόντους του Σεντεκέρσκις και 8 του Κότσαρ και πήρε προβάδισμα 5 πόντων στο ημίχρονο, 47-42!

Ο Ολυμπιακός είχε 3/16 σουτ στη β’ περίοδο και 4 λάθη.

Η ανάπαυλα ήταν ευκαιρία για ανασυγκρότηση, όμως το κακό ήταν ότι η ομάδα του Πεναρόγια είχε βρει το ρυθμό και τον τρόπο.

Στην τρίτη περίοδο ήταν η σειρά του Χομς να κάνει ζημιά με 7 πόντους σε πέντε λεπτά, στέλνοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά, με το 67-57!

Δηλαδή σε 15,5 λεπτά αγώνα μετά το α’ δεκάλεπτο, οι Βάσκοι είχαν επιμέρους σκορ 51-25!

Τουλάχιστον είχε αφυπνιστεί ο Σάσα Βεζένκοφ, μετά τους 8 πόντους της  περιόδου και πέτυχε 14 σερί για τον Ολυμπιακό, 16 συνολικά σε αυτό το δεκάλεπτο, βοηθώντας την ομάδα του να μειώσει έως τους 4, 67-63, πριν βρεθεί με 9 πίσω στα 30′, 74-65.

Μέσα σε 43 δεύτερα στην αρχή της Δ’ περιόδου, ο Σλούκας πέτυχε πιο πολλούς (5) από όσους πόντους είχε (4) στα πρώτα 30 λεπτά και με τον Λαρεντζάκη, έκαναν γρήγορα 7-0 σερί κι η διαφορά έπεσε στους δύο, 74-72.

Το τάιμ άουτ της Μπασκόνια δεν άλλαξε το ρυθμό που άρχισε να διαμορφώνεται στην τελική ευθεία.

Ο Σλούκας ήταν on fire και με καλάθι και φάουλ έβαλε ξανά στη θέση του οδηγού την ελληνική ομάδα, με 75-74 και οκτώ λεπτά να μένουν στο χρονόμετρο.

Συνέχισε με ασίστ στον Φαλ κι ένα ακόμα προσωπικό καλάθι για να φτάσουν οι “ερυθρόλευκοι” σε 14-0 σερί για το υπέρ τους 79-74.

Το σχήμα με τρία γκαρντ, Σλούκα-Γουόκαπ-Λερεντζάκη και τους Βεζένκοφ-Φαλ απέδιδε άριστα και στην άμυνα.

Μαρίνκοβιτς και Γκιεντράιτις κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο την Μπασκόνια, ενώ ο Μάρκους Χάουαρντ, πέτυχε το πρώτο του τρίποντο, μετά από πέντε άστοχες προσπάθειες στα 94” για να μειώσει 87-89.

Ο Σλούκας  πρόσφερε το μαξιλάρι ασφαλείας στον Ολυμπιακό με ένα ακόμα εύστοχο ζευγάρι βολών στα 15” για το 93-87.

Το τρίποντο του Χομς στα 9” (90-93) δεν τρόμαξε την ομάδα του Μπαρτζώκα, καθώς Γουόκαπ και Λαρεντζάκης δεν λάθεψαν από τη γραμμή των βολών, με τον Ολυμπιακό να τελειώνει με 24/26!

Τα δεκάλεπτα: 16-32, 47-42, 74-65, 92-97