Μπασκόνια-Παρτιζάν

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, η Μπασκόνια επικράτησε 103-96 της Παρτιζάν Βελιγραδίου στη “Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα” .

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς άγγιξε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση από τις 4 Απριλίου 2014, αλλά ο Μάρκους Χάουαρντ των 28 πόντων ευστόχησε σε τρίποντο σε “νεκρό” χρόνο και έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.

H εικόνα του αγώνα:

Η Παρτιζάν μπήκε φορτσάτη, είχε συνεχώς το προβάδισμα και έφτασε δύο φορές ως το +9 στην πρώτη περίοδο.

Στα μισά του β’ δεκαλέπτου η Μπασκόνια βίωσε τη χαρά του προσπεράσματος, σε ένα ματς που φαινόταν ότι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Η βασκική ομάδα είχε για σεβαστό χρονικό διάστημα το προβάδισμα, προτού το απωλέσει στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη η Παρτιζάν ήταν συνεχώς μπροστά και κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, αλλά…

Ο Ντάριους Τόμπσον με τρίποντο στα 9” έδωσε το φιλί της ζωής στην Μπασκόνια (85-86), ο Τζέιμς Νάναλι ευστόχησε σε 2/2 βολές αμέσως μετά (85-88), ο Μάρκους Χάουαρντ είχε 1/2 (86-88), ο Νάναλι το ίδιο (86-89) και στο τέλος ο Χάουαρντ έβαλε το τρίποντο που έστειλε τον αγώνα στην παράταση (89-89).

Δείτε το τρίποντο του Χάουαρντ:

Στην παράταση η Παρτιζάν προηγήθηκε με 5 πόντους στα 03:47, έκτοτε όμως, δέχθηκε 14 πόντους, έβαλε μόλις 2 και έχασε εύκολα κιόλας!

Η Μπασκόνια πήρε τη νίκη με “ήρωα” τον Μάρκους Χάουαρντ (28π.), ο Ματ Κοστέλο προσέθεσε 19 πόντους και ο Ρόκας Γκιεντράιτις 13 (συν 9 ριμπάουντ).

Κορυφαίοι των ηττημένων ο Κέβιν Πάντερ με 26 πόντους, ο Ζακ ΛεΝτέι με 23 πόντους-9 ριμπάουντ και ο Ματίας Λεσόρ (19π.-12ρ.).

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου, σε 26:17 συμμετοχής, σημείωσε 5 πόντους, πήρε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 46-42, 67-68, 89-89, 103-96 παρ.