Μπόστον Σέλτικς και Σάρλοτ Χόρνετς έπαιξαν το πρώτο τους φιλικό παιχνίδι για τη νέα χρονιά με τις “σφήκες” να παίρνουν τελικά τη νίκη με 104-97. Άνετη νίκη για τους Σίξερς.

Σε ένα παιχνίδι που είχαμε την ευκαιρία να δούμε μετά από, σχεδόν, ένα χρόνο τον Γκόρντον Χέιγουορντ (10 π.) και τον Κάιρι Ίρβινγκ (9 π.) στην ίδια πεντάδα, οι “κέλτες” δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Το παιχνίδι έδειξε να μπαίνει από νωρίς στη λογική του ντέρμπι, ωστόσο οι τυπικά φιλοξενούμενοι Σέλτικς θέλησαν να δείξουν γιατί πέρσι έφτασαν στους τελικούς της Ανατολικής περιφέρειας. Οι “κέλτες” ξεκίνησαν με πεντάδα Ίρβινγκ, Μπράουν, Χέιγουορντ, Τέιτουμ, Χόρφορντ, αλλά δεν κατάφεραν να αποδώσουν ωραίο μπάσκετ.

Μετά την εφαρμογή της πεντάδας που έστειλε το σύνολο του Μπραντ Στίβενς στους τελικούς της περσινής ανατολικής περιφέρειας, οι Σέλτικς πήραν μία σημαντική διαφορά, της τάξεως των 20 πόντων (36-56), και έκλεισαν τελικά το ημίχρονο με ένα προβάδισμα 15 πόντων (45-60). Ο Χέιγουορντ, μέχρι εκείνο το σημείο, είχε σημειώσει μόλις 6 πόντους, με τους 4 να προέρχονται από ελεύθερες βολές.

Στην επανάληψη οι Χόρνετς έκαναν την αντεπίθεσή τους και τελικά κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι δύο λεπτά πριν τελειώσει το τρίτο 12λεπτο (80-78). Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες άλλαξαν προβάδισμα τέσσερις φορές αλλά τελικά οι Σάρλοτ Χόρνετς πήραν την πρώτη νίκη της νέας χρονιάς με 104-97.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζέρεμι Λαμπ με 15 πόντους, ενώ από την ομάδα του Μπραντ Στίβενς ξεχώρισε ο Τζέιλεν Μπράουν (14 π.). Άποντος ο Τόνι Πάρκερ με 0/3 δίποντα στο ντεμπούτο του με τη φανέλα των Χόρνετς.

Δείτε τα Highlights από τον αγώνα:

Περίπατος για Σίξερς

Στον άλλο αγώνα της πρώτης βραδιάς της preseason, οι Φιλαδέλφια 76ερς καθοδηγούμενοι από τους Τζοέλ Εμπίντ (20 π., 10 ρ.) και Μπεν Σίμονς (8 π., 8 ρ., 14 ασ.) έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση με σκορ 104-84 επί της Μέλμπουρν Γιουνάιτεντ (Αυστραλίας).