Κουφός και Γ. Αντετοκούνμπο αγκαλιά σε αγώνα της Εθνικής

Το πρωτάθλημα του ΝΒΑ έχει πάρει… φωτιά με συναρπαστικά ματς και πολύ θέαμα, ενώ ο Νοέμβριος ξεκίνησε προσφέροντας ήδη πολλές συγκινήσεις. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι πλέον δεν υπάρχει ομάδα χωρίς νίκη, αλλά ούτε και ομάδα αήττητη!

Η Ελλάδα εκπροσωπείται φέτος στο… μαγικό κόσμο από 6 Έλληνες, 5 παίκτες και έναν ασίσταντ κόουτς. Για να δούμε πως ξεκίνησαν τη σεζόν:

Γιάννης Αντετοκούνμπο (Μιλγουόκι Μπακς, ρεκόρ 7-1)

Ο “Greek Freak” έχει μπει αποφασισμένος να οδηγήσει τους Μιλγουόκι Μπακς του Μάικ Μπάντενχολζερ ψηλά τη φετινή σεζόν. Μόλις τα ξημερώματα τα “ελάφια” γνώρισαν την πρώτη τους ήττα, στην Βοστώνη από τους Σέλτικς και πλέον έχουν ρεκόρ 7-1.

Ο Έλληνας σούπερσταρ πραγματοποιεί ήδη σεζόν MVP έχοντας κατά μέσο όρο 26.1 πόντους, 13.7 ριμπάουντ, 5.1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1.4 κοψίματα και 4.9 λάθη ανά αγώνα σε 31.4 λεπτά μέσης συμμετοχής.

Έχει χάσει ένα ματς, αυτό απέναντι στους Τορόντο Ράπτορς, λόγω του πρωτοκόλλου διάσεισης και σουτάρει 36/51 βολές (70.6%), 72/123 δίποντα (58.5%), με… μελανό σημείο στη στατιστική του το τραγικό 1/17 τρίποντα (5.9%).

Κώστας Κουφός (Σακραμέντο Κινγκς, ρεκόρ 6-3)

Δεν αγωνίστηκε στα έξι πρώτα παιχνίδια των Σακραμέντο Κινγκς, λόγω ενός μικροτραυματισμού, όμως είναι θετικός στα τρία ματς που έχει παίξει με τη φανέλα των “βασιλιάδων”, οι οποίοι έχουν ξεκινήσει πολύ καλά τη σεζόν.

Ο διεθνής σέντερ μετράει 6 πόντους και 4.3 ριμπάουντ ανά αγώνα σε 12 λεπτά μέσης συμμετοχής, έχοντας συνολικά 9/14 δίποντα (64.3%).

Τάιλερ Ντόρσεϊ (Ατλάντα Χοκς, ρεκόρ 2-6)

Ο διεθνής σούτινγκ γκαρντ έχει αγωνιστεί μέχρι τώρα σε 5 παιχνίδια των απογοητευτικών Ατλάντα Χοκς και έχει θετική παρουσία με 4.8 πόντους, 1 ριμπάουντ και 0.6 ασίστ σε 10.4 λεπτά ανά αγώνα, με 2/4 βολές, 8/16 δίποντα και 2/7 τρίποντα.

Κώστας Αντετοκούνμπο (Ντάλας Μάβερικς, ρεκόρ 2-6)

Έχει υπογράψει two-way συμβόλαιο, αλλά ακόμα δεν έχει αγωνιστεί ούτε δευτερόλεπτο σε επίσημο ματς με τους Ντάλας Μάβερικς.

Ναζ Μήτρου-Λονγκ, Φώτης Κατσικάρης (Γιούτα Τζαζ, ρεκόρ 4-3)

Ο ομογενής γκαρντ, ο οποίος έχει εξασφαλίσει ελληνικό διαβατήριο, υπέγραψε το καλοκαίρι two-way συμβόλαιο, αλλά ακόμα δεν έχει αγωνιστεί ούτε δευτερόλεπτο στους φετινούς Γιούτα Τζαζ.

Όσον αφορά τον Φώτη Κατσικάρη, απολαμβάνει την εμπειρία ως ο πρώτος Έλληνας ασίσταντ κόουτς στο ΝΒΑ και μάλιστα σε μια πολύ καλή ομάδα της Δύσης, όπως είναι οι Γιούτα Τζαζ, στο πλευρό του… δαιμόνιου Κουίν Σνάιντερ. Πήρε τη θέση του Σέρβου Ιγκόρ Κοκόσκοφ, ο οποίος έγινε ο πρώτος Ευρωπαίος head coach σε ομάδα του ΝΒΑ (Φίνιξ Σανς).