Ο Ταϊρίς Μάξι (Νο3) με τον Κάσιους Γουίνστον (Νο5)

Το NCAA άρχισε τα ξημερώματα της Τετάρτης (6/11) και οι πρώτες τέσσερις ομάδες των rankings αναμετρήθηκαν μεταξύ τους, ώστε να μπει δυνατά η νέα σεζόν!

Το Νο2 Κεντάκι, νίκησε το Νο1, Μίτσιγκαν Στέιτ, και το Νο4, Ντιουκ, νίκησε το Νο3, Κάνσας, σε δύο αγώνες που έγιναν στο Madison Square Garden, στη Νέα Υόρκη!

Για πρώτη φορά από το 1975 αναμετρήθηκαν στο πρώτο ματς της σεζόν, Νο1 με Νο2 και την παράσταση έκλεψε ο 19χρονος Ταϊρίς Μάξι, ο οποίος μια μέρα έπειτα από τα 19α γενέλθιά του, ήλθε από τον πάγκο του Κεντάκι για να το οδηγήσει στη νίκη με 69-62!

Ο Μάξι πέτυχε 26 πόντους σε 32 λεπτά με 4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 9/10 βολές και 5 ριμπάουντ.

Αντιμετώπισε έναν σταρ του NCAA, τον Κάσιους Γουίνστον του Μίτσιγκαν Στέιτ που ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 21 πόντους, αλλά με 1/7 τρίποντα!

Είχε επίσης 4/5 δίποντα, 10/11 βολές!

Δείτε highlights από τον αγώνα:

Οι γκαρντ έκλεψαν την παράσταση και στο άλλο ντέρμπι του MSG.

Ο Τρε Τζόουνς πέτυχε 15 πόντους με 44 καθοριστικές βολές στα 26 και τα 4 δευτερόλεπτα για τη λήξη, ενώ ο Κάσιους Στάνλεϊ πέτυχε 11 από τους 13 στο δεύτερο ημίχρονο για να νικήσει το Ντιουκ με 68-66 το Κάνσας. Ο Ντέβον Ντότσον είχε 17 πόντους για τους Τζέιχοκς του Κάνσας.

Μπορείτε να διαβάσετε για τα φαβορί και αουτσάιντερ του νέου πρωταθλήματος στο NCAA στο τεύχος 363 του AllStar Basket που κυκλοφορεί από την Τετάρτη 6 Νοεμβρίου.