Την 4η “100άρα” του σε έξι αγώνες της EKO Basket League πέτυχε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ το απόγευμα της Κυριακής (3/11) στη Λάρισα, όπου συνέτριψε με 110-68 τη νεοφώτιστη ομάδα της Λάρισας.

Μόνο ο Προμηθέας Πάτρας (99-68) την 3η αγωνιστική και η ΑΕΚ (89-68) την 1η, δεν έχουν δεχτεί 100άρα από τους “πράσινους” που έφτασαν άνετα στο 6-0 στο πρωτάθλημα.

Η καλή είδηση της ημέρας είναι πως το κλειστό στη Νεάπολη Λάρισας ήταν σχεδόν γεμάτο από κόσμο που διψάει για μπάσκετ και οι δύο ομάδες τους πρόσφεραν ανοιχτό παιχνίδι, με όμορφο θέαμα, καρφώματα και ωραίες φάσεις.

Ασφαλώς δεν τίθεται σύγκριση μεταξύ των δύο ομάδων.

Επέστρεψε σε δράση ο Παππάς με 9 πόντους, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ

Ο Παναθηναϊκός είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (πρώτοι Τόμας και Ράις με 14), ο Καλάθης είχε 11 πόντους και 7 ασίστ στα… 10:58 που αγωνίστηκε και μόνο ο Βουγιούκας (9:22) έπαιξε κάτω από 10 λεπτά.

Συνολικά δε, ο Παναθηναϊκός πέτυχε 58 πόντους στην αντίπαλη ρακέτα (31/39 δίποντα), είχε 30 πόντους από αιφνιδιασμό και 20 από λάθη του αντιπάλου!

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν υποτίμησε τον αντίπαλό της, ούτε στιγμή και φάνηκε με το καλημέρα, ότι αυτά τα ματς, τη βοηθούν να βρει καλύτερο ρυθμό, αλλά και ατομικά οι παίκτες, να πάρουν τα πάνω τους.

Ο Τζίμερ Φριντέτ πέτυχε 12 πόντους με 3/4 τρίποντα κι έδωσε 4 ασίστ

Για αυτό ο Παναθηναϊκός μπήκε από την αρχή συγκεντρωμένος κι επιβεβαίωσε την τεράστια διαφορά δυναμικότητας που έχει από τη νεοφώτιστη ομάδα του Βασίλη Φραγκιά.

Προηγήθηκε με 20-10 μετά από 7:05 αγώνα, 29-15 στο δεκάλεπτο και μόνο ο Καναδός γκσρντ των Θεσσαλών, Τζόνι Μπερχανεμέσκελ (συνολικά 20 π.) του’βαλε “δύσκολα”.

Με τρίποντα στην αρχή της β’ περιόδου, μείωσε στο 28-40, τη μικρότερη διαφορά που έφτασε η Λάρισα πριν οι “πράσινοι” τη στείλουν σε πολύ μεγαλύτερα επίπεδα.

Ο Ντίνος Μήτογλου είχε 8 πόντους και 9 ριμπάουντ

Ήδη στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε τους 50 πόντους (54-46) και στην τρίτη περίοδο, είχε ακόμη περισσότερη όρεξη κι άρχισε παράλληλα να φαίνεται και η κόπωση βασικών παικτών της Λάρισας.

Με επιμέρους σκορ 31-16 ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 85-52 του 30:00 και προσπέρασε τους 100 πόντους με 4 λεπτά για τη λήξη.